Projektbanken

Namn: Steg för steg - IPS 2.0
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: Stiftelsen Activa i Örebro län, Stifelsen Activa i Örebro län
Projektnummer: 2020/00651
Planerat antal deltagare: 60
Projektperiod: 2021-03-01 - 2023-02-28
Total projektbudget: 9 395 363
Beviljat ESF-stöd: 7 046 761
Kontaktperson: Charlotta Karlsson-Andersson
E-post: lotta.karlsson-andersson@s-activa.se
Specifikt mål: 2.3
Namn: Nytänk 2.0
Region: Västsverige
Projektägare: Svenljunga Kommun, Arbetsmarknadsenheten
Projektnummer: 2020/00547
Planerat antal deltagare: 66
Projektperiod: 2021-02-01 - 2023-02-28
Total projektbudget: 9 198 452
Beviljat ESF-stöd: 6 163 161
Kontaktperson: Madde Lind
E-post: madde.lind@svenljunga.se
Specifikt mål: 2.3
Namn: Nyckelprojektet
Region: Västsverige
Projektägare: Göteborgs stad, Socialförvaltningen Centrum
Projektnummer: 2020/00542
Planerat antal deltagare: 100
Projektperiod: 2021-02-01 - 2023-02-28
Total projektbudget: 9 197 619
Beviljat ESF-stöd: 4 322 881
Kontaktperson: Paul Wallner
E-post: paul.wallner@socialcentrum.goteborg.se
Specifikt mål: 2.1
Namn: Studiespåret
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: Karlskoga, Skolförvaltningen Karlskoga Kommun
Projektnummer: 2020/00660
Planerat antal deltagare: 30
Projektperiod: 2021-02-01 - 2023-02-28
Total projektbudget: 5 991 254
Beviljat ESF-stöd: 2 842 822
Kontaktperson: Martina Augustsson
E-post: martina.augustsson@karlskoga.se
Specifikt mål: 2.1
Namn: LinkStep 2.0
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: AB Stångåstaden, Stångåstaden/LinkStep
Projektnummer: 2020/00666
Planerat antal deltagare: 150
Projektperiod: 2021-01-01 - 2023-01-31
Total projektbudget: 5 812 869
Beviljat ESF-stöd: 4 359 309
Kontaktperson: Lotta Nordesjö Dahm
E-post: lotta.dahm@stangastaden.se
Specifikt mål: 2.3
Namn: EGOS
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: Eskilstuna kommun, Lyktan
Projektnummer: 2020/00664
Planerat antal deltagare: 50
Projektperiod: 2021-01-01 - 2023-02-28
Total projektbudget: 5 880 670
Beviljat ESF-stöd: 4 410 670
Kontaktperson: Emma Larsson
E-post: emma.larsson7@eskilstuna.se
Specifikt mål: 2.3