Projektbanken

arrow

2020/00651 - Steg för steg - IPS 2.0

Name: Steg för steg - IPS 2.0
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: Stiftelsen Activa i Örebro län, Stifelsen Activa i Örebro län
Projektnummer: 2020/00651
Planerat antal deltagare: 60
Projektperiod: 2021-03-01 - 2023-02-28
Total projektbudget: 9 395 363
Beviljat ESF-stöd: 7 046 761
Kontaktperson: Charlotta Karlsson-Andersson
E-post: lotta.karlsson-andersson@s-activa.se
Specifikt mål: 2.3
arrow

2020/00660 - Studiespåret

Name: Studiespåret
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: Karlskoga, Skolförvaltningen Karlskoga Kommun
Projektnummer: 2020/00660
Planerat antal deltagare: 30
Projektperiod: 2021-02-01 - 2023-02-28
Total projektbudget: 5 991 254
Beviljat ESF-stöd: 2 842 822
Kontaktperson: Martina Augustsson
E-post: martina.augustsson@karlskoga.se
Specifikt mål: 2.1
arrow

2020/00846 - 4UVAS

Name: 4UVAS
Region: ESF Nationellt
Projektägare: Stiftelsen Fryshuset, Hammarby Sjöstad
Projektnummer: 2020/00846
Planerat antal deltagare: 0
Projektperiod: 2021-02-01 - 2022-12-31
Total projektbudget: 9 161 462
Beviljat ESF-stöd: 9 161 462
Kontaktperson: Katarina Nilsson
E-post: katarina.nilsson@fryshuset.se
Specifikt mål: 1.2
arrow

2020/00537 - Skapa plats i Svenska kyrkan

Name: Skapa plats i Svenska kyrkan
Region: ESF Nationellt
Projektägare: Trossamfundet Svenska kyrkan, Kyrkokansliet, Uppsala
Projektnummer: 2020/00537
Planerat antal deltagare: 200
Projektperiod: 2021-01-01 - 2022-12-31
Total projektbudget: 7 045 806
Beviljat ESF-stöd: 7 045 806
Kontaktperson: Anders Hagman
E-post: anders.hagman@svenskakyrkan.se
Specifikt mål: 2.1
arrow

2020/00666 - LinkStep 2.0

Name: LinkStep 2.0
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: AB Stångåstaden, Stångåstaden/LinkStep
Projektnummer: 2020/00666
Planerat antal deltagare: 150
Projektperiod: 2021-01-01 - 2023-01-31
Total projektbudget: 5 812 869
Beviljat ESF-stöd: 4 359 309
Kontaktperson: Lotta Nordesjö Dahm
E-post: lotta.dahm@stangastaden.se
Specifikt mål: 2.3
arrow

2020/00664 - EGOS

Name: EGOS
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: Eskilstuna kommun, Lyktan
Projektnummer: 2020/00664
Planerat antal deltagare: 50
Projektperiod: 2021-01-01 - 2023-02-28
Total projektbudget: 5 880 670
Beviljat ESF-stöd: 4 410 670
Kontaktperson: Emma Larsson
E-post: emma.larsson7@eskilstuna.se
Specifikt mål: 2.3
arrow

2020/00817 - Eures 2021-2023

Name: Eures 2021-2023
Region: ESF Nationellt
Projektägare: Nationella samordningskontoret för Eures, Arbetsförmedlingen, Nationella samordningskontoret för Eures
Projektnummer: 2020/00817
Planerat antal deltagare: 0
Projektperiod: 2021-01-01 - 2023-02-28
Total projektbudget: 8 475 170
Beviljat ESF-stöd: 3 983 330
Kontaktperson: Mikael Lindbom
E-post: mikael.lindbom@arbetsformedlingen.se
Specifikt mål: 2.1