Projektbanken

Name: DIGILEJ
Region: Övre Norrland
Projektägare: Region Västerbotten, Näringsliv och samhällsbyggnad
Projektnummer: 2021/00181
Planerat antal deltagare: 300
Projektperiod: 2021-09-01 - 2023-04-30
Total projektbudget: 5 540 497
Beviljat ESF-stöd: 3 697 117
Kontaktperson: Andreas Skog
E-post: andreas.skog@regionvasterbotten.se
Specifikt mål: 1
Name: Steg för steg - IPS 2.0
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: Stiftelsen Activa i Örebro län, Stifelsen Activa i Örebro län
Projektnummer: 2020/00651
Planerat antal deltagare: 60
Projektperiod: 2021-03-01 - 2023-02-28
Total projektbudget: 9 395 363
Beviljat ESF-stöd: 7 046 761
Kontaktperson: Charlotta Karlsson-Andersson
E-post: lotta.karlsson-andersson@s-activa.se
Specifikt mål: 2.3
Name: Lärande rekrytering 2.0
Region: Övre Norrland
Projektägare: Piteå kommun Samhällsbyggnad, Kompetensförsörjning
Projektnummer: 2020/00571
Planerat antal deltagare: 70
Projektperiod: 2021-02-01 - 2023-02-28
Total projektbudget: 8 612 563
Beviljat ESF-stöd: 4 037 363
Kontaktperson: Henrik Brundin
E-post: henrik.brundin@pitea.se
Specifikt mål: 2.3
Name: Vägen till Yalla Boden
Region: Övre Norrland
Projektägare: Coompanion Norrbotten ek för, Coompanion Norrbotten
Projektnummer: 2020/00584
Planerat antal deltagare: 40
Projektperiod: 2021-02-01 - 2023-02-28
Total projektbudget: 9 312 955
Beviljat ESF-stöd: 4 371 750
Kontaktperson: Kristin Bergwall
E-post: kristin.bergwall@coompanion.se
Specifikt mål: 2.3
Name: Klivet Vidare 2.0
Region: Övre Norrland
Projektägare: Haparanda kommun, Arbetsmarknadsenhet
Projektnummer: 2020/00580
Planerat antal deltagare: 50
Projektperiod: 2021-02-01 - 2023-02-28
Total projektbudget: 5 290 097
Beviljat ESF-stöd: 2 486 562
Kontaktperson: Isabella Näslund
E-post: isabella.naslund@haparanda.se
Specifikt mål: 2.3
Name: MESSA
Region: Övre Norrland
Projektägare: Urkraft ASF AB, Urkraft
Projektnummer: 2020/00581
Planerat antal deltagare: 60
Projektperiod: 2021-02-01 - 2023-02-28
Total projektbudget: 8 339 848
Beviljat ESF-stöd: 3 930 245
Kontaktperson: Therese Lundgren
E-post: therese@urkraft.se
Specifikt mål: 2.3
Name: Studiespåret
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: Karlskoga, Skolförvaltningen Karlskoga Kommun
Projektnummer: 2020/00660
Planerat antal deltagare: 30
Projektperiod: 2021-02-01 - 2023-02-28
Total projektbudget: 5 991 254
Beviljat ESF-stöd: 2 842 822
Kontaktperson: Martina Augustsson
E-post: martina.augustsson@karlskoga.se
Specifikt mål: 2.1
Name: LinkStep 2.0
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: AB Stångåstaden, Stångåstaden/LinkStep
Projektnummer: 2020/00666
Planerat antal deltagare: 150
Projektperiod: 2021-01-01 - 2023-01-31
Total projektbudget: 5 812 869
Beviljat ESF-stöd: 4 359 309
Kontaktperson: Lotta Nordesjö Dahm
E-post: lotta.dahm@stangastaden.se
Specifikt mål: 2.3
Name: EGOS
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: Eskilstuna kommun, Lyktan
Projektnummer: 2020/00664
Planerat antal deltagare: 50
Projektperiod: 2021-01-01 - 2023-02-28
Total projektbudget: 5 880 670
Beviljat ESF-stöd: 4 410 670
Kontaktperson: Emma Larsson
E-post: emma.larsson7@eskilstuna.se
Specifikt mål: 2.3