information (1)
Cookies

Den här hemsidan använder cookies för att säkerställa bästa möjliga upplevelse på vår webb. Genom att använda denna webbplats förutsätter vi att du godkänner att vi sparar cookies på din enhet.

Lär dig mer

Projektbanken

Namn: Steg för steg - IPS 2.0
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: Stiftelsen Activa i Örebro län, Stifelsen Activa i Örebro län
Projektnummer: 2020/00651
Planerat antal deltagare: 60
Projektperiod: 2021-03-01 - 2023-02-28
Total projektbudget: 9 395 363
Beviljat ESF-stöd: 7 046 761
Kontaktperson: Charlotta Karlsson-Andersson
E-post: lotta.karlsson-andersson@s-activa.se
Specifikt mål: 2.3
Namn: Nytänk 2.0
Region: Västsverige
Projektägare: Svenljunga Kommun, Arbetsmarknadsenheten
Projektnummer: 2020/00547
Planerat antal deltagare: 66
Projektperiod: 2021-02-01 - 2022-09-30
Total projektbudget: 9 198 452
Beviljat ESF-stöd: 6 163 161
Kontaktperson: Madde Lind
E-post: madde.lind@svenljunga.se
Specifikt mål: 2.3
Namn: Lärande rekrytering 2.0
Region: Övre Norrland
Projektägare: Piteå kommun Samhällsbyggnad, Kompetensförsörjning
Projektnummer: 2020/00571
Planerat antal deltagare: 70
Projektperiod: 2021-02-01 - 2023-02-28
Total projektbudget: 8 612 583
Beviljat ESF-stöd: 4 037 363
Kontaktperson: Yasmine Grill
E-post: Yasmine.Grill@pitea.se
Specifikt mål: 2.3
Namn: Nyckelprojektet
Region: Västsverige
Projektägare: Göteborgs stad, Socialförvaltningen Centrum
Projektnummer: 2020/00542
Planerat antal deltagare: 100
Projektperiod: 2021-02-01 - 2023-02-28
Total projektbudget: 9 034 647
Beviljat ESF-stöd: 4 246 285
Kontaktperson: Paul Wallner
E-post: paul.wallner@socialcentrum.goteborg.se
Specifikt mål: 2.1
Namn: Vägen till Yalla Boden
Region: Övre Norrland
Projektägare: Coompanion Norrbotten ek för, Coompanion Norrbotten
Projektnummer: 2020/00584
Planerat antal deltagare: 25
Projektperiod: 2021-02-01 - 2023-02-28
Total projektbudget: 9 312 955
Beviljat ESF-stöd: 4 371 750
Kontaktperson: Kristin Bergwall
E-post: kristin.bergwall@coompanion.se
Specifikt mål: 2.3
Namn: Klivet Vidare 2.0
Region: Övre Norrland
Projektägare: Haparanda kommun, Arbetsmarknadsenhet
Projektnummer: 2020/00580
Planerat antal deltagare: 50
Projektperiod: 2021-02-01 - 2023-02-28
Total projektbudget: 5 290 097
Beviljat ESF-stöd: 2 486 562
Kontaktperson: Mona Niva
E-post: mona.niva@haparanda.se
Specifikt mål: 2.3
Namn: MESSA
Region: Övre Norrland
Projektägare: Urkraft ASF AB, Urkraft
Projektnummer: 2020/00581
Planerat antal deltagare: 60
Projektperiod: 2021-02-01 - 2023-02-28
Total projektbudget: 8 332 338
Beviljat ESF-stöd: 3 930 245
Kontaktperson: Therese Lundgren
E-post: therese@urkraft.se
Specifikt mål: 2.3
Namn: Studiespåret
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: Karlskoga, Skolförvaltningen Karlskoga Kommun
Projektnummer: 2020/00660
Planerat antal deltagare: 30
Projektperiod: 2021-02-01 - 2023-02-28
Total projektbudget: 5 990 831
Beviljat ESF-stöd: 2 842 399
Kontaktperson: Martina Augustsson
E-post: martina.augustsson@karlskoga.se
Specifikt mål: 2.1
Namn: LinkStep 2.0
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: AB Stångåstaden, Stångåstaden/LinkStep
Projektnummer: 2020/00666
Planerat antal deltagare: 150
Projektperiod: 2021-01-01 - 2023-01-31
Total projektbudget: 5 612 522
Beviljat ESF-stöd: 4 209 391
Kontaktperson: Frida Svensson
E-post: frida.svensson@stangastaden.se
Specifikt mål: 2.3
Namn: EGOS
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: Eskilstuna kommun, Lyktan
Projektnummer: 2020/00664
Planerat antal deltagare: 50
Projektperiod: 2021-01-01 - 2023-02-28
Total projektbudget: 5 880 670
Beviljat ESF-stöd: 4 410 670
Kontaktperson: Emma Larsson
E-post: emma.larsson7@eskilstuna.se
Specifikt mål: 2.3
Namn: effektbutiken
Region: Västsverige
Projektägare: Social resursförvaltning, Göteborgs Stad, Aktivitetshus Väster, Funktionsstöd
Projektnummer: 2015/00730
Planerat antal deltagare: 50
Projektperiod: 2016-02-01 - 2019-01-31
Total projektbudget: 8 866 642
Beviljat ESF-stöd: 5 927 642
Kontaktperson: Lena Malm
E-post: lena.malm@socialresurs.goteborg.se
Specifikt mål: 2.3
Namn: Matarengi Social Business
Region: Övre Norrland
Projektägare: Tornedalens folkhögskola, Tornedalens Folkhögskola
Projektnummer: 2015/00615
Planerat antal deltagare: 50
Projektperiod: 2016-01-04 - 2018-12-31
Total projektbudget: 8 636 750
Beviljat ESF-stöd: 4 140 787
Kontaktperson: Ove Emanuelsson
E-post: ove.emanuelsson@tornedalen.se
Specifikt mål: 2.1
Namn: Kompetens och samverkan
Region: Övre Norrland
Projektägare: Lapplands kommunalförbund, Lapplands Kommunalförbund
Projektnummer: 2015/00633
Planerat antal deltagare: 120
Projektperiod: 2016-01-04 - 2018-12-31
Total projektbudget: 8 352 393
Beviljat ESF-stöd: 5 634 361
Kontaktperson: Kurt Wennberg
E-post: kurt.wennberg@lapplands.se
Specifikt mål: 2.3
Namn: Sfi: Klara, färdiga, gå!
Region: Övre Norrland
Projektägare: Umeå kommun, Viva komvux/sfi, Viva komvux/sfi
Projektnummer: 2015/00656
Planerat antal deltagare: 164
Projektperiod: 2016-01-04 - 2018-12-31
Total projektbudget: 9 134 243
Beviljat ESF-stöd: 6 100 998
Kontaktperson: Josefin Denman
E-post: josefin.denman@umea.se
Specifikt mål: 2.3
Namn: ASAP - AS SOON AS POSSIBLE
Region: Övre Norrland
Projektägare: Robertsfors Kommun, Kommunledningskontoret
Projektnummer: 2015/00624
Planerat antal deltagare: 40
Projektperiod: 2016-01-04 - 2018-12-31
Total projektbudget: 5 377 638
Beviljat ESF-stöd: 2 533 444
Kontaktperson: Jan Paulsson
E-post: jan.paulsson@robertsfors.se
Specifikt mål: 2.1