information (1)
Cookies

Den här hemsidan använder cookies för att säkerställa bästa möjliga upplevelse på vår webb. Genom att använda denna webbplats förutsätter vi att du godkänner att vi sparar cookies på din enhet.

Lär dig mer

Projektbanken

Namn: Arena för alla
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: Karlskoga folkhögskola, Karlskoga folkhögskola
Projektnummer: 2020/00093
Planerat antal deltagare: 80
Projektperiod: 2020-09-15 - 2022-09-30
Total projektbudget: 9 909 823
Beviljat ESF-stöd: 4 657 761
Kontaktperson: Sofia Seger
E-post: sofia.seger@karlskogafhs.se
Specifikt mål: 2.3
Namn: Fogelstadkvinnor på 2020-talet
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: Viadidakt, Vuxnas lärande
Projektnummer: 2020/00081
Planerat antal deltagare: 30
Projektperiod: 2020-08-01 - 2022-12-31
Total projektbudget: 7 086 153
Beviljat ESF-stöd: 3 295 866
Kontaktperson: Anna-Lena Karlsson
E-post: anna-lena.karlsson@viadidakt.se
Specifikt mål: 2.3
Namn: MIKA YB
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: Katrineholms kommun, Service- och Teknikförvaltningen
Projektnummer: 2020/00083
Planerat antal deltagare: 45
Projektperiod: 2020-08-01 - 2022-12-31
Total projektbudget: 5 980 481
Beviljat ESF-stöd: 2 835 103
Kontaktperson: Kerstin Thuresson
E-post: kerstin.thuresson@katrineholm.se
Specifikt mål: 2.1
Namn: Grön kompetens - Livsmedel
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: AgroÖst ideell förening, AgroÖst
Projektnummer: 2020/00082
Planerat antal deltagare: 37
Projektperiod: 2020-07-01 - 2022-12-31
Total projektbudget: 5 809 937
Beviljat ESF-stöd: 2 759 858
Kontaktperson: Malin Myhrberg
E-post: malin.myhrberg@agroorebro.se
Specifikt mål: 2.1
Namn: E-kurser besöksnäring Sörmland
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: Stua AB, Stua AB
Projektnummer: 2020/00304
Projektperiod: 2020-06-01 - 2022-12-31
Total projektbudget: 3 607 487
Beviljat ESF-stöd: 3 607 487
Kontaktperson: Pernilla Nordström
E-post: pernilla@stua.se
Specifikt mål: 1.1
Namn: Kanonkompetens 2022
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: Karlskoga Kommun, ARBETSMARKNADSENHETEN
Projektnummer: 2020/00302
Planerat antal deltagare: 60
Projektperiod: 2020-06-01 - 2022-03-31
Total projektbudget: 2 296 291
Beviljat ESF-stöd: 2 296 291
Kontaktperson: Nils Varg
E-post: nils.varg@karlskoga.se
Specifikt mål: 1.1
Namn: Språka i samverkan
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: FINSAM Degerfors Karlskoga, SAMORDNINGSFÖRBUNDET KARLSKOGA/DEGERFORS I ÖREBRO LÄN
Projektnummer: 2019/00483
Planerat antal deltagare: 20
Projektperiod: 2020-01-01 - 2022-06-30
Total projektbudget: 4 524 471
Beviljat ESF-stöd: 4 524 471
Kontaktperson: Mari Cedervall
E-post: mari.cedervall@finsam.eu
Specifikt mål: 2.3