Projektbanken

Namn: BODEK
Region: Sydsverige
Projektägare: Sensus Skåne-Blekinge, Sensus Skåne-Blekinge
Projektnummer: 2021/00380
Planerat antal deltagare: 107
Projektperiod: 2022-01-17 - 2023-04-30
Total projektbudget: 2 188 731
Beviljat ESF-stöd: 1 466 331
Kontaktperson: Karin Norvell
E-post: karin.norvell@sensus.se
Specifikt mål: 1.1
Namn: React-EU Emmaboda,Nybro&Torsås
Region: ESF Nationellt
Projektägare: Nybro kommun, Arbetsmarknadsenheten
Projektnummer: 2021/00360
Planerat antal deltagare: 150
Projektperiod: 2022-01-03 - 2023-04-30
Total projektbudget: 4 182 744
Beviljat ESF-stöd: 4 182 744
Kontaktperson: Patrik Åberg
E-post: patrik.aberg@nybro.se
Specifikt mål:
Namn: FramtidWest - FutureWest
Region: Västsverige
Projektägare: Nätverk Westum, Nätverk Westum (Museigatan 2 3tr, Uddevalla)
Projektnummer: 2021/00343
Planerat antal deltagare: 275
Projektperiod: 2022-01-01 - 2023-04-30
Total projektbudget: 2 695 947
Beviljat ESF-stöd: 1 806 279
Kontaktperson: Christina Langner
E-post: christina.langner@westum.se
Specifikt mål: 1.1
Namn: React-EU Framtidskraft
Region: ESF Nationellt
Projektägare: Falun Borlänge-regionen AB, Falun Borlänge-regionen AB
Projektnummer: 2021/00370
Planerat antal deltagare: 130
Projektperiod: 2022-01-01 - 2023-04-30
Total projektbudget: 3 509 307
Beviljat ESF-stöd: 3 509 307
Kontaktperson: Eva-Lena Palander
E-post: eva-lena.palander@fbregionen.se
Specifikt mål:
Namn: React-EU Servicemedarbetare
Region: ESF Nationellt
Projektägare: Karlskoga kommun, KFE, Socialförvaltningen
Projektnummer: 2021/00367
Planerat antal deltagare: 30
Projektperiod: 2022-01-01 - 2023-04-30
Total projektbudget: 2 029 057
Beviljat ESF-stöd: 2 029 057
Kontaktperson: Per Wassgren
E-post: per.wassgren@karlskoga.se
Specifikt mål:
Namn: REACT-EU UCL Ungdomscenter
Region: ESF Nationellt
Projektägare: Landskrona stad, Landskrona stad, Utbildningsförvaltningen
Projektnummer: 2021/00355
Planerat antal deltagare: 150
Projektperiod: 2022-01-01 - 2023-04-30
Total projektbudget: 3 635 637
Beviljat ESF-stöd: 3 635 637
Kontaktperson: Filip Hansson
E-post: filip.hansson@landskrona.se
Specifikt mål:
Namn: Kompetenslyftet Skåne Blekinge
Region: Sydsverige
Projektägare: Stiftelsen Fryshuset, Fryshuset Skåne och Blekinge
Projektnummer: 2021/00381
Planerat antal deltagare: 104
Projektperiod: 2022-01-01 - 2023-04-30
Total projektbudget: 3 492 588
Beviljat ESF-stöd: 2 335 248
Kontaktperson: Maria Svensson
E-post: maria.svensson@fryshuset.se
Specifikt mål: 1.1
Namn: Inkluderingsprojekt
Region: ESF Nationellt
Projektägare: Nobina Sverige AB, Nobina Sverige AB
Projektnummer: 2019/00481
Planerat antal deltagare: 1055
Projektperiod: 2019-12-02 - 2021-10-01
Total projektbudget: 4 929 026
Beviljat ESF-stöd: 2 316 642
Kontaktperson: Hanna Frimansson
E-post: hanna.frimansson@nobina.se
Specifikt mål: 1.1
Namn: Kom in!
Region: ESF Nationellt
Projektägare: Region Skåne, Avdelningen för regional utveckling
Projektnummer: 2018/00567
Planerat antal deltagare: 60
Projektperiod: 2019-03-01 - 2022-02-28
Total projektbudget: 3 713 497
Beviljat ESF-stöd: 1 745 519
Kontaktperson: Sofia Flemark
E-post: sofia.flemark@skane.se
Specifikt mål: 2.3