Projektbanken

Namn: LANDA
Region: Västsverige
Projektägare: Samordningsförbundet Göteborg, Samordningsförbundet Göteborg
Projektnummer: 2020/00116
Planerat antal deltagare: 220
Projektperiod: 2020-09-01 - 2023-02-28
Total projektbudget: 24 442 092
Beviljat ESF-stöd: 11 484 529
Kontaktperson: Tina Naga
E-post: tina.naga@arbvux.goteborg.se
Specifikt mål: 2.3
Namn: Move On
Region: Västsverige
Projektägare: Samordningsförbundet Göteborg, Samordningsförbundet Göteborg
Projektnummer: 2020/00109
Planerat antal deltagare: 250
Projektperiod: 2020-09-01 - 2023-02-28
Total projektbudget: 13 453 570
Beviljat ESF-stöd: 6 323 178
Kontaktperson: Ervina Mujnovic
E-post: ervina.mujnovic@forsakringskassan.se
Specifikt mål: 2.1
Namn: Premiär i kommun - PIK
Region: Västsverige
Projektägare: Alingsås Kommun, Alingsås kommun
Projektnummer: 2020/00114
Planerat antal deltagare: 180
Projektperiod: 2020-08-01 - 2022-12-31
Total projektbudget: 10 598 681
Beviljat ESF-stöd: 4 980 114
Kontaktperson: Linda Westerberg
E-post: linda.westerberg@alingsas.se
Specifikt mål: 2.3
Namn: Ung Framtid i Åmål
Region: Västsverige
Projektägare: Åmåls kommun, Drivhuset/ välfärds- och arbetsmarknadsförvaltningen
Projektnummer: 2019/00435
Planerat antal deltagare: 100
Projektperiod: 2020-03-01 - 2022-06-30
Total projektbudget: 10 372 957
Beviljat ESF-stöd: 4 852 811
Kontaktperson: Viktor Johansson
E-post: viktor.johansson@amal.se
Specifikt mål: 2.2
Namn: UngÖst 2.0
Region: Västsverige
Projektägare: SDF Östra Göteborg, Resursenheten 2/UngÖst
Projektnummer: 2019/00427
Planerat antal deltagare: 80
Projektperiod: 2020-02-04 - 2022-01-30
Total projektbudget: 17 496 184
Beviljat ESF-stöd: 8 222 927
Kontaktperson: Inger Jayakoddy
E-post: inger.jayakoddy@socialnordost.goteborg.se
Specifikt mål: 2.2
Namn: Målmedveten på hemmaplan
Region: Västsverige
Projektägare: Hylte kommun, Kultur- och folkhälsokontoret
Projektnummer: 2019/00431
Planerat antal deltagare: 460
Projektperiod: 2020-02-01 - 2022-06-30
Total projektbudget: 21 173 007
Beviljat ESF-stöd: 14 195 930
Kontaktperson: Johanna Fredriksson
E-post: johanna.fredriksson@hylte.se
Specifikt mål: 2.3
Namn: Växtkraft Arena MTGS
Region: Västsverige
Projektägare: Mariestads kommun, Mariestads kommun
Projektnummer: 2019/00422
Planerat antal deltagare: 300
Projektperiod: 2020-02-01 - 2022-06-30
Total projektbudget: 20 378 893
Beviljat ESF-stöd: 13 747 851
Kontaktperson: Maria Johansson Berg
E-post: maria.johansson-berg@mariestad.se
Specifikt mål: 2.3
Namn: InVux
Region: Västsverige
Projektägare: Göteborgsregionens kommunalförbund, Göteborgsregionen /Utbildning
Projektnummer: 2019/00120
Planerat antal deltagare: 240
Projektperiod: 2019-09-01 - 2022-09-30
Total projektbudget: 24 051 665
Beviljat ESF-stöd: 11 300 449
Kontaktperson: John Nelander
E-post: john.nelander@goteborgsregionen.se
Specifikt mål: 2.2
Namn: Steg
Region: Västsverige
Projektägare: Mariestads kommun, Mariestads kommun
Projektnummer: 2018/00439
Planerat antal deltagare: 230
Projektperiod: 2019-04-01 - 2022-03-31
Total projektbudget: 25 945 842
Beviljat ESF-stöd: 12 190 112
Kontaktperson: Ingela Backman
E-post: ingela.backman@skovde.se
Specifikt mål: 2.1
Namn: ALL-IN
Region: Västsverige
Projektägare: Samordningsförbundet Södra Vänern, Samordningsförbundet Södra Vänern
Projektnummer: 2018/00443
Planerat antal deltagare: 350
Projektperiod: 2019-03-01 - 2022-03-31
Total projektbudget: 28 551 291
Beviljat ESF-stöd: 19 128 901
Kontaktperson: Helene Bergenhäll
E-post: helene.bergenhall@trollhattan.se
Specifikt mål: 2.3
Namn: Sätt färg på Göteborgsregionen
Region: Västsverige
Projektägare: Sätt färg på Göteborg ekonomisk förening, Regionkontor Väst
Projektnummer: 2018/00440
Planerat antal deltagare: 153
Projektperiod: 2019-03-01 - 2022-02-28
Total projektbudget: 16 304 208
Beviljat ESF-stöd: 8 291 059
Kontaktperson: Erling Zandfeld
E-post: erling.zandfeld@maleriforetagen.se
Specifikt mål: 2.2
Namn: Projekt Nordost
Region: Västsverige
Projektägare: Samordningsförbundet Göteborg, Samordningsförbundet
Projektnummer: 2018/00441
Planerat antal deltagare: 200
Projektperiod: 2019-02-04 - 2022-01-31
Total projektbudget: 20 018 737
Beviljat ESF-stöd: 13 411 155
Kontaktperson: Henrik Westerberg
E-post: henrik.westerberg@finsam.goteborg.se
Specifikt mål: 2.3