Projektbanken

Namn: DigITal äldreomsorg på Gotland
Region: Småland & Öarna
Projektägare: Region Gotland, Socialförvaltningen Region Gotland
Projektnummer: 2018/00303
Planerat antal deltagare: 777
Projektperiod: 2018-12-01 - 2022-03-31
Total projektbudget: 6 114 994
Beviljat ESF-stöd: 6 114 994
Kontaktperson: Caroline Allard
E-post: caroline.allard@gotland.se
Specifikt mål: 1.1
Namn: BSLF for SWL
Region: ESF Nationellt
Projektägare: Council of the Baltic Sea States, CBSS Secretariat
Projektnummer: 2018/00481
Planerat antal deltagare: 50
Projektperiod: 2018-12-01 - 2022-06-30
Total projektbudget: 7 789 292
Beviljat ESF-stöd: 7 789 292
Kontaktperson: Josefina Halme
E-post: josefina.halme@cbss.org
Specifikt mål: 1.2
Namn: #AttraktivIndustri
Region: Småland & Öarna
Projektägare: Eksjö kommun, Näringslivsenheten
Projektnummer: 2018/00293
Planerat antal deltagare: 250
Projektperiod: 2018-11-01 - 2022-02-28
Total projektbudget: 5 540 765
Beviljat ESF-stöd: 5 540 765
Kontaktperson: Desiree Källqvist
E-post: desiree.kallqvist@eksjo.se
Specifikt mål: 1.1
Namn: Norma - se kompetensen
Region: Småland & Öarna
Projektägare: Region Gotland, Avdelning för regional utveckling
Projektnummer: 2018/00306
Planerat antal deltagare: 385
Projektperiod: 2018-11-01 - 2022-01-31
Total projektbudget: 6 912 014
Beviljat ESF-stöd: 6 912 014
Kontaktperson: Anna-Karin Bergius
E-post: anna-karin.bergius@gotland.se
Specifikt mål: 1.1
Namn: SECiSo 2.0
Region: ESF Nationellt
Projektägare: Riksförbundet för Social och Mental Hälsa, Riksförbundet för Social och Mental Hälsa
Projektnummer: 2018/00239
Planerat antal deltagare: 32
Projektperiod: 2018-10-01 - 2021-09-30
Total projektbudget: 6 841 557
Beviljat ESF-stöd: 6 841 557
Kontaktperson: Annika Bostedt
E-post: annika.bostedt@rsmh.se
Specifikt mål: 2.3
Namn: Active Euromobility
Region: ESF Nationellt
Projektägare: Stiftelsen Actìva i Örebro län, Stiftelsen Activa
Projektnummer: 2018/00246
Planerat antal deltagare: 24
Projektperiod: 2018-10-01 - 2021-09-30
Total projektbudget: 8 078 206
Beviljat ESF-stöd: 8 078 206
Kontaktperson: Lars Rickardt
E-post: lars.rickardt@s-activa.se
Specifikt mål: 2.3
Namn: Jobbresan - ett helhetsgrepp
Region: Småland & Öarna
Projektägare: Vetlanda kommun, HR kontoret
Projektnummer: 2017/00633
Planerat antal deltagare: 220
Projektperiod: 2018-05-01 - 2021-04-30
Total projektbudget: 7 745 233
Beviljat ESF-stöd: 3 636 776
Kontaktperson: Pierre Thorell
E-post: pierre.thorell@vetlanda.se
Specifikt mål: 2.1
Namn: 3:e Steget på väg till Arbete
Region: Småland & Öarna
Projektägare: Geparden Produktion Ekonomisk Förening, 0001
Projektnummer: 2017/00612
Planerat antal deltagare: 24
Projektperiod: 2018-05-01 - 2021-04-30
Total projektbudget: 6 855 112
Beviljat ESF-stöd: 3 201 377
Kontaktperson: Yesab Kidane
E-post: yesab.kidane@positivkraft.se
Specifikt mål: 2.1
Namn: En värld av möjligheter
Region: Småland & Öarna
Projektägare: Hotell- och restaurangfacket, Hotell- och restaurangfacket förbundskontor
Projektnummer: 2017/00620
Planerat antal deltagare: 300
Projektperiod: 2018-04-02 - 2021-01-31
Total projektbudget: 8 226 446
Beviljat ESF-stöd: 8 226 446
Kontaktperson: Marina Nilsson
E-post: marina.nilsson@hrf.net
Specifikt mål: 1.1
Namn: Kompetens för alla
Region: Småland & Öarna
Projektägare: Träcentrum Nässjö Kompetensutveckling AB, Träcentrum
Projektnummer: 2017/00634
Planerat antal deltagare: 500
Projektperiod: 2018-04-02 - 2021-12-31
Total projektbudget: 9 947 067
Beviljat ESF-stöd: 9 947 067
Kontaktperson: Bodil Svensson
E-post: bodil@tracentrum.se
Specifikt mål: 1.1