Projektbanken

Name: Språka
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: Vård- och omsorgsförvaltningen, Eskilstuna kommun, Ordinärt boende
Projektnummer: 2018/00083
Planerat antal deltagare: 600
Projektperiod: 2018-09-01 - 2021-03-31
Total projektbudget: 6 117 660
Beviljat ESF-stöd: 4 581 746
Kontaktperson: Helena Lundin
E-post: helena.lundin@eskilstuna.se
Specifikt mål: 1
Name: WestKomp 0.1
Region: Västsverige
Projektägare: Nätverk Westum, Nätverk Westum/ Högskolecentrum Bohuslän i Uddevalla
Projektnummer: 2017/00412
Planerat antal deltagare: 626
Projektperiod: 2018-04-01 - 2020-06-30
Total projektbudget: 7 042 422
Beviljat ESF-stöd: 4 700 664
Kontaktperson: Margareta Näsmark
E-post: margareta.nasmark@westum.se
Specifikt mål: 1
Name: Med smak för kunskap
Region: Västsverige
Projektägare: RISE Research Institutes of Sweden AB, Jordbruk och Livsmedel
Projektnummer: 2017/00413
Planerat antal deltagare: 210
Projektperiod: 2018-04-01 - 2020-03-31
Total projektbudget: 3 520 660
Beviljat ESF-stöd: 2 365 428
Kontaktperson: Michaela Holmberg
E-post: michaela.holmberg@ri.se
Specifikt mål: 1
Name: Kompetenssamverkan Teknik
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: Region Sörmland, Region Sörmland
Projektnummer: 2017/00395
Planerat antal deltagare: 2
Projektperiod: 2018-03-13 - 2020-06-30
Total projektbudget: 3 977 000
Beviljat ESF-stöd: 3 977 000
Kontaktperson: Camilla Neudorfer
E-post: camilla.neudorfer@regionsormland.se
Specifikt mål: 1.2
Name: PARADIGM
Region: Västsverige
Projektägare: Samordningsförbundet i Halland, Samordningsförbundet i Halland
Projektnummer: 2017/00409
Planerat antal deltagare: 95
Projektperiod: 2018-03-01 - 2021-02-28
Total projektbudget: 10 125 688
Beviljat ESF-stöd: 4 807 750
Kontaktperson: Samuel Grahn
E-post: samuel.grahn@sfhalland.se
Specifikt mål: 2.1
Name: Effektivare validering
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: Region Örebro län, Förvaltningen regional utveckling
Projektnummer: 2017/00387
Planerat antal deltagare: 15
Projektperiod: 2018-03-01 - 2020-02-28
Total projektbudget: 3 696 054
Beviljat ESF-stöd: 3 696 054
Kontaktperson: Jan Carlsson
E-post: jan.carlsson@regionorebrolan.se
Specifikt mål: 1.2
Name: DigiCreate
Region: Västsverige
Projektägare: Borås Stad, Stadsledningskansliet /Näringsliv
Projektnummer: 2017/00418
Planerat antal deltagare: 200
Projektperiod: 2018-02-01 - 2020-01-31
Total projektbudget: 3 984 981
Beviljat ESF-stöd: 2 669 853
Kontaktperson: Ingrid Nyman
E-post: ingrid.nyman@boras.se
Specifikt mål: 1
Name: KUR
Region: Västsverige
Projektägare: Agroväst Livsmedel AB, Agroväst Livsmedel AB
Projektnummer: 2017/00407
Planerat antal deltagare: 96
Projektperiod: 2018-02-01 - 2020-01-28
Total projektbudget: 5 421 321
Beviljat ESF-stöd: 3 638 050
Kontaktperson: Kristina Anderback
E-post: kristina.anderback@agrovast.se
Specifikt mål: 1
Name: Trappstegsmodellen
Region: Västsverige
Projektägare: Omsorgssektionen Tranemo kommun, Daglig sysselsättning, omsorgssektionen
Projektnummer: 2017/00441
Planerat antal deltagare: 26
Projektperiod: 2018-02-01 - 2021-12-31
Total projektbudget: 8 141 207
Beviljat ESF-stöd: 3 860 809
Kontaktperson: Jessica Josefsson
E-post: jessica.josefsson@tranemo.se
Specifikt mål: 2.1