Projektbanken

Namn: Mer mat – fler jobb
Region: ESF Nationellt
Projektägare: Lantbrukarnas Ekonomi AB, Franzéngatan 1B
Projektnummer: 2018/00510
Planerat antal deltagare: 2000
Projektperiod: 2018-12-10 - 2022-08-07
Total projektbudget: 66 489 165
Beviljat ESF-stöd: 49 865 716
Kontaktperson: Christin Rappe
E-post: christin.rappe@lrf.se
Specifikt mål: 1.1
Namn: IMprove
Region: ESF Nationellt
Projektägare: Sveriges Kommuner och Regioner, Arbetsmarknadssektionen
Projektnummer: 2018/00511
Planerat antal deltagare: 300
Projektperiod: 2018-12-03 - 2022-11-30
Total projektbudget: 91 806 263
Beviljat ESF-stöd: 43 147 206
Kontaktperson: Gunnar Anderzon
E-post: gunnar.anderzon@skl.se
Specifikt mål: 2.2
Namn: Ung framtid 2.0
Region: ESF Nationellt
Projektägare: Arbetsförmedlingen, Verksamhetsområde Arbetssökande
Projektnummer: 2018/00598
Planerat antal deltagare: 8000
Projektperiod: 2018-12-02 - 2023-02-28
Total projektbudget: 226 098 702
Beviljat ESF-stöd: 150 818 212
Kontaktperson: Carola Larsson
E-post: carola.larsson@arbetsformedlingen.se
Specifikt mål: 3
Namn: BSLF for SWL
Region: ESF Nationellt
Projektägare: Council of the Baltic Sea States, CBSS Secretariat
Projektnummer: 2018/00481
Planerat antal deltagare: 50
Projektperiod: 2018-12-01 - 2022-06-30
Total projektbudget: 7 789 292
Beviljat ESF-stöd: 7 789 292
Kontaktperson: Josefina Halme
E-post: josefina.halme@cbss.org
Specifikt mål: 1.2
Namn: Välfärdsteknologi Vård Omsorg
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: Sala Kommun, Vård och Omsorg
Projektnummer: 2018/00074
Planerat antal deltagare: 887
Projektperiod: 2018-10-01 - 2021-09-30
Total projektbudget: 11 729 488
Beviljat ESF-stöd: 8 785 387
Kontaktperson: Christina Söderström-Nilsson
E-post: christina.soderstromnilsson@sala.se
Specifikt mål: 1.1
Namn: SECiSo 2.0
Region: ESF Nationellt
Projektägare: Riksförbundet för Social och Mental Hälsa, Riksförbundet för Social och Mental Hälsa
Projektnummer: 2018/00239
Planerat antal deltagare: 32
Projektperiod: 2018-10-01 - 2021-09-30
Total projektbudget: 6 841 557
Beviljat ESF-stöd: 6 841 557
Kontaktperson: Annika Bostedt
E-post: annika.bostedt@rsmh.se
Specifikt mål: 2.3
Namn: Active Euromobility
Region: ESF Nationellt
Projektägare: Stiftelsen Actìva i Örebro län, Stiftelsen Activa
Projektnummer: 2018/00246
Planerat antal deltagare: 24
Projektperiod: 2018-10-01 - 2021-09-30
Total projektbudget: 8 078 206
Beviljat ESF-stöd: 8 078 206
Kontaktperson: Lars Rickardt
E-post: lars.rickardt@s-activa.se
Specifikt mål: 2.3
Namn: Smart Kompetens för Industrin
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: Region Östergötland, Region Östergötland
Projektnummer: 2018/00082
Planerat antal deltagare: 4649
Projektperiod: 2018-09-01 - 2020-08-31
Total projektbudget: 101 349 479
Beviljat ESF-stöd: 76 011 660
Kontaktperson: Lars-Inge Jonsson
E-post: lars.i.jonsson@regionostergotland.se
Specifikt mål: 1.1
Namn: Jämställd etablering
Region: ESF Nationellt
Projektägare: Arbetsförmedlingen, Arbetsförmedlingen Analysavdelning
Projektnummer: 2017/00595
Planerat antal deltagare: 2400
Projektperiod: 2018-08-15 - 2021-08-15
Total projektbudget: 253 579 637
Beviljat ESF-stöd: 126 787 335
Kontaktperson: Josefine Palmqvist Schultz
E-post: josefine.palmqvist-schultz@arbetsformedlingen.se
Specifikt mål: 2.3
Namn: Validering i Östergötland
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: Motala kommun, Bildningsförvaltningen, Bildningsförvaltningen
Projektnummer: 2017/00382
Planerat antal deltagare: 0
Projektperiod: 2018-03-01 - 2020-02-29
Total projektbudget: 5 446 902
Beviljat ESF-stöd: 5 446 902
Kontaktperson: Nicklas Helander
E-post: nicklas.helander@motala.se
Specifikt mål: 1.2
Namn: MIKA
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: Katrineholms kommun, Service- och teknikförvaltningen
Projektnummer: 2017/00374
Planerat antal deltagare: 45
Projektperiod: 2018-02-01 - 2021-09-30
Total projektbudget: 11 894 580
Beviljat ESF-stöd: 7 956 540
Kontaktperson: Kerstin Thuresson
E-post: kerstin.thuresson@katrineholm.se
Specifikt mål: 2.3
Namn: Eures 2018-2020
Region: ESF Nationellt
Projektägare: Arbetsförmedlingen, Nationella samordningskontoret EURES
Projektnummer: 2018/00036
Planerat antal deltagare: 0
Projektperiod: 2018-01-28 - 2020-12-31
Total projektbudget: 12 037 780
Beviljat ESF-stöd: 5 657 756
Kontaktperson: Mikael Lindbom
E-post: mikael.lindbom@arbetsformedlingen.se
Specifikt mål: 2.1