Projektbanken

Name: Med smak för kunskap
Region: Västsverige
Projektägare: RISE Research Institutes of Sweden AB, Jordbruk och Livsmedel
Projektnummer: 2017/00413
Planerat antal deltagare: 210
Projektperiod: 2018-04-01 - 2020-03-31
Total projektbudget: 3 520 660
Beviljat ESF-stöd: 2 365 428
Kontaktperson: Michaela Holmberg
E-post: michaela.holmberg@ri.se
Specifikt mål: 1
Name: Kompetenssamverkan Teknik
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: Region Sörmland, Region Sörmland
Projektnummer: 2017/00395
Planerat antal deltagare: 2
Projektperiod: 2018-03-13 - 2020-06-30
Total projektbudget: 3 977 000
Beviljat ESF-stöd: 3 977 000
Kontaktperson: Camilla Neudorfer
E-post: camilla.neudorfer@regionsormland.se
Specifikt mål: 1.2
Name: Effektivare validering
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: Region Örebro län, Förvaltningen regional utveckling
Projektnummer: 2017/00387
Planerat antal deltagare: 15
Projektperiod: 2018-03-01 - 2020-02-28
Total projektbudget: 3 696 054
Beviljat ESF-stöd: 3 696 054
Kontaktperson: Jan Carlsson
E-post: jan.carlsson@regionorebrolan.se
Specifikt mål: 1.2
Name: DigiCreate
Region: Västsverige
Projektägare: Borås Stad, Stadsledningskansliet /Näringsliv
Projektnummer: 2017/00418
Planerat antal deltagare: 200
Projektperiod: 2018-02-01 - 2020-01-31
Total projektbudget: 3 984 981
Beviljat ESF-stöd: 2 669 853
Kontaktperson: Ingrid Nyman
E-post: ingrid.nyman@boras.se
Specifikt mål: 1
Name: GR SAMSYV: Allas ansvar
Region: Västsverige
Projektägare: Göteborgsregionens Kommunalförbund (GR), GR Utbildning
Projektnummer: 2017/00173
Planerat antal deltagare: 0
Projektperiod: 2017-09-01 - 2019-08-30
Total projektbudget: 2 717 124
Beviljat ESF-stöd: 2 717 124
Kontaktperson: Johanna Redelius
E-post: johanna.redelius@grkom.se
Specifikt mål: 1.2
Name: På lika villkor
Region: Västsverige
Projektägare: Utbildningsförvaltningen, Område stadsgemensamt, Utbildningsförvaltningen/Område stadsgemensamt/Vägledningscentrum
Projektnummer: 2017/00169
Planerat antal deltagare: 2
Projektperiod: 2017-09-01 - 2019-08-31
Total projektbudget: 2 020 936
Beviljat ESF-stöd: 2 020 936
Kontaktperson: Ellinor Dyne
E-post: ellinor.dyne@educ.goteborg.se
Specifikt mål: 1.2
Name: Integrationslyftet
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: Samordningsförbundet RAR i Sörmland, Samordningsförbundet RAR
Projektnummer: 2017/00092
Planerat antal deltagare: 600
Projektperiod: 2017-08-01 - 2018-12-31
Total projektbudget: 3 927 552
Beviljat ESF-stöd: 2 960 881
Kontaktperson: Kenny Sjöberg
E-post: kenny@rarsormland.se
Specifikt mål: 1
Name: Vägledning för livet
Region: Västsverige
Projektägare: Skaraborgs Kommunalförbund, Skaraborgs Kommunalförbund
Projektnummer: 2016/00528
Planerat antal deltagare: 0
Projektperiod: 2017-04-01 - 2019-03-31
Total projektbudget: 4 356 115
Beviljat ESF-stöd: 4 356 115
Kontaktperson: Hillevi Larsson
E-post: hillevi.larsson@skaraborg.se
Specifikt mål: 1.2
Name: GPS Halland
Region: Västsverige
Projektägare: Falkenbergs Kommun, Barn- och Utbildningsförvaltningen
Projektnummer: 2016/00551
Planerat antal deltagare: 0
Projektperiod: 2017-02-01 - 2018-12-31
Total projektbudget: 2 232 708
Beviljat ESF-stöd: 2 232 708
Kontaktperson: Katarina Raskov
E-post: katarina@raskovutveckling.se
Specifikt mål: 1.2
Name: Spel som etableringsverktyg
Region: Västsverige
Projektägare: Högskolan i Skövde, Högskolan i Skövde
Projektnummer: 2016/00554
Planerat antal deltagare: 0
Projektperiod: 2017-02-01 - 2017-10-31
Total projektbudget: 2 309 829
Beviljat ESF-stöd: 2 309 829
Kontaktperson: Katrin Dannberg
E-post: katrin.dannberg@his.se
Specifikt mål: 2.2