Projektbanken

Namn: Med smak för kunskap
Region: Västsverige
Projektägare: RISE Research Institutes of Sweden AB, Jordbruk och Livsmedel
Projektnummer: 2017/00413
Planerat antal deltagare: 210
Projektperiod: 2018-04-01 - 2020-03-31
Total projektbudget: 3 520 660
Beviljat ESF-stöd: 2 365 428
Kontaktperson: Michaela Holmberg
E-post: michaela.holmberg@ri.se
Specifikt mål: 1.1
Namn: Kompetenssamverkan Teknik
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: Region Sörmland, Region Sörmland
Projektnummer: 2017/00395
Planerat antal deltagare: 2
Projektperiod: 2018-03-13 - 2020-06-30
Total projektbudget: 3 977 000
Beviljat ESF-stöd: 3 977 000
Kontaktperson: Camilla Neudorfer
E-post: camilla.neudorfer@regionsormland.se
Specifikt mål: 1.2
Namn: Effektivare validering
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: Region Örebro län, Förvaltningen regional utveckling
Projektnummer: 2017/00387
Planerat antal deltagare: 15
Projektperiod: 2018-03-01 - 2020-02-28
Total projektbudget: 3 696 054
Beviljat ESF-stöd: 3 696 054
Kontaktperson: Jan Carlsson
E-post: jan.carlsson@regionorebrolan.se
Specifikt mål: 1.2
Namn: DigiCreate
Region: Västsverige
Projektägare: Borås Stad, Stadsledningskansliet /Näringsliv
Projektnummer: 2017/00418
Planerat antal deltagare: 200
Projektperiod: 2018-02-01 - 2020-01-31
Total projektbudget: 3 984 981
Beviljat ESF-stöd: 2 669 853
Kontaktperson: Ingrid Nyman
E-post: ingrid.nyman@boras.se
Specifikt mål: 1.1
Namn: Jämfald i skogen
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: Skogsstyrelsen, Region Mitt
Projektnummer: 2016/00209
Planerat antal deltagare: 80
Projektperiod: 2016-09-01 - 2018-06-30
Total projektbudget: 3 303 156
Beviljat ESF-stöd: 2 476 961
Kontaktperson: Monica Pettersson
E-post: monica.pettersson@skogsstyrelsen.se
Specifikt mål: 1.1
Namn: GRÄNSFRI
Region: Västsverige
Projektägare: EDCS - Equality Development Center West Sweden - ekonomisk förening, EDCS
Projektnummer: 2015/00894
Planerat antal deltagare: 280
Projektperiod: 2016-03-01 - 2019-02-28
Total projektbudget: 4 989 277
Beviljat ESF-stöd: 3 737 812
Kontaktperson: Kicki Borhammar
E-post: kicki.borhammar@edcs.se
Specifikt mål: 1.1