Projektbanken

arrow

2017/00082 - VISA

Name: VISA
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: Linköpings kommun, Socia´l- och omsorgsförvaltningen
Projektnummer: 2017/00082
Planerat antal deltagare: 130
Projektperiod: 2017-09-01 - 2020-10-31
Total projektbudget: 15 935 467
Beviljat ESF-stöd: 7 528 536
Kontaktperson: Linn Karlsson
E-post: linn.b.karlsson@linkoping.se
Specifikt mål: 2.1
arrow

2017/00083 - All In

Name: All In
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: Hällefors kommun, Kommunkontoret
Projektnummer: 2017/00083
Planerat antal deltagare: 648
Projektperiod: 2017-09-01 - 2020-12-31
Total projektbudget: 53 896 835
Beviljat ESF-stöd: 26 916 406
Kontaktperson: Tommy Henningsson
E-post: tommy.henningsson@hellefors.se
Specifikt mål: 2.1
arrow

2016/00448 - GIVE AND GET

Name: GIVE AND GET
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: Arbetsförmedlingen, Arbetsförmedlingen Norra Sörmland
Projektnummer: 2016/00448
Planerat antal deltagare: 800
Projektperiod: 2017-04-01 - 2020-11-30
Total projektbudget: 45 951 298
Beviljat ESF-stöd: 21 502 877
Kontaktperson: Kristina Bengtsson
E-post: kristina.v.bengtsson@arbetsformedlingen.se
Specifikt mål: 2.1
arrow

2016/00421 - KVISK

Name: KVISK
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: Katrineholms kommun, Kulturförvaltningen, Kulturförvaltningen
Projektnummer: 2016/00421
Planerat antal deltagare: 90
Projektperiod: 2017-04-01 - 2019-05-31
Total projektbudget: 9 070 578
Beviljat ESF-stöd: 6 039 020
Kontaktperson: Elin Selig
E-post: elin.selig@katrineholm.se
Specifikt mål: 2.3
arrow

2016/00451 - NISA

Name: NISA
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: Arbetsförmedlingen, Marknadsområdena Norra och Södra Mäladralen samt Östergötland
Projektnummer: 2016/00451
Planerat antal deltagare: 4400
Projektperiod: 2017-04-01 - 2020-03-31
Total projektbudget: 141 463 351
Beviljat ESF-stöd: 61 473 038
Kontaktperson: Markus Ivarsson
E-post: markus.ivarsson@arbetsformedlingen.se
Specifikt mål: 2.1
arrow

2016/00445 - SSI Suggestopedisk SpråkInlär.

Name: SSI Suggestopedisk SpråkInlär.
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: Samordningsförbundet RAR, Samordningsförbundet RAR
Projektnummer: 2016/00445
Planerat antal deltagare: 236
Projektperiod: 2017-03-01 - 2019-06-30
Total projektbudget: 12 115 194
Beviljat ESF-stöd: 5 672 548
Kontaktperson: Kenny Sjöberg
E-post: kenny@rarsormland.se
Specifikt mål: 2.1