Projektbanken

Namn: All In
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: Hällefors kommun, Kommunkontoret
Projektnummer: 2017/00083
Planerat antal deltagare: 648
Projektperiod: 2017-09-01 - 2020-12-31
Total projektbudget: 53 896 835
Beviljat ESF-stöd: 26 916 406
Kontaktperson: Tommy Henningsson
E-post: tommy.henningsson@hellefors.se
Specifikt mål: 2.1
Namn: GIVE AND GET
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: Arbetsförmedlingen, Arbetsförmedlingen Norra Sörmland
Projektnummer: 2016/00448
Planerat antal deltagare: 800
Projektperiod: 2017-04-01 - 2020-11-30
Total projektbudget: 45 951 298
Beviljat ESF-stöd: 21 502 877
Kontaktperson: Kristina Bengtsson
E-post: kristina.v.bengtsson@arbetsformedlingen.se
Specifikt mål: 2.1
Namn: Öppen Arena
Region: Mellersta Norrland
Projektägare: Region Jämtland Härjedalen, Regional utveckling
Projektnummer: 2016/00492
Planerat antal deltagare: 310
Projektperiod: 2017-04-01 - 2019-12-31
Total projektbudget: 15 320 473
Beviljat ESF-stöd: 11 399 101
Kontaktperson: Bodil Englund
E-post: bodil.englund@regionjh.se
Specifikt mål: 2.3
Namn: En skola för alla
Region: Västsverige
Projektägare: Skaraborgs Kommunalförbund, Skaraborgs Kommunalförbund
Projektnummer: 2016/00532
Planerat antal deltagare: 400
Projektperiod: 2017-04-01 - 2020-03-31
Total projektbudget: 40 812 047
Beviljat ESF-stöd: 27 334 735
Kontaktperson: Hillevi Larsson
E-post: hillevi.larsson@skaraborg.se
Specifikt mål: 2.2
Namn: HälsoGReppet
Region: Västsverige
Projektägare: Göteborgsregionens kommunalförbund, Göteborgsregionens kommunalförbund
Projektnummer: 2016/00539
Planerat antal deltagare: 1200
Projektperiod: 2017-04-01 - 2020-01-31
Total projektbudget: 13 882 918
Beviljat ESF-stöd: 11 775 593
Kontaktperson: Anita Toth
E-post: anita.toth@grkom.se
Specifikt mål: 1.1
Namn: En hälsosam arbetsplats
Region: Västsverige
Projektägare: Göteborgs Stad, SDF Östra Göteborg, SDF Östra Göteborg
Projektnummer: 2016/00550
Planerat antal deltagare: 3505
Projektperiod: 2017-04-01 - 2020-03-31
Total projektbudget: 13 964 000
Beviljat ESF-stöd: 11 843 802
Kontaktperson: Inger Jayakoddy
E-post: inger.jayakoddy@ostra.goteborg.se
Specifikt mål: 1.1