Projektbanken

Namn: GR SAMSYV: Allas ansvar
Region: Västsverige
Projektägare: Göteborgsregionens Kommunalförbund (GR), GR Utbildning
Projektnummer: 2017/00173
Planerat antal deltagare: 0
Projektperiod: 2017-09-01 - 2019-08-30
Total projektbudget: 2 717 124
Beviljat ESF-stöd: 2 717 124
Kontaktperson: Johanna Redelius
E-post: johanna.redelius@grkom.se
Specifikt mål: 1.2
Namn: På lika villkor
Region: Västsverige
Projektägare: Utbildningsförvaltningen, Område stadsgemensamt, Utbildningsförvaltningen/Område stadsgemensamt/Vägledningscentrum
Projektnummer: 2017/00169
Planerat antal deltagare: 2
Projektperiod: 2017-09-01 - 2019-08-31
Total projektbudget: 2 020 936
Beviljat ESF-stöd: 2 020 936
Kontaktperson: Ellinor Dyne
E-post: ellinor.dyne@educ.goteborg.se
Specifikt mål: 1.2
Namn: Integrationslyftet
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: Samordningsförbundet RAR i Sörmland, Samordningsförbundet RAR
Projektnummer: 2017/00092
Planerat antal deltagare: 600
Projektperiod: 2017-08-01 - 2018-12-31
Total projektbudget: 3 927 552
Beviljat ESF-stöd: 2 960 881
Kontaktperson: Kenny Sjöberg
E-post: kenny@rarsormland.se
Specifikt mål: 1.1
Namn: Vägledning för livet
Region: Västsverige
Projektägare: Skaraborgs Kommunalförbund, Skaraborgs Kommunalförbund
Projektnummer: 2016/00528
Planerat antal deltagare: 0
Projektperiod: 2017-04-01 - 2019-03-31
Total projektbudget: 4 356 115
Beviljat ESF-stöd: 4 356 115
Kontaktperson: Hillevi Larsson
E-post: hillevi.larsson@skaraborg.se
Specifikt mål: 1.2
Namn: Yrkesspråk
Region: Mellersta Norrland
Projektägare: Region Jämtland Härjedalen, Regional utveckling
Projektnummer: 2016/00500
Planerat antal deltagare: 58
Projektperiod: 2017-04-01 - 2018-10-31
Total projektbudget: 3 432 894
Beviljat ESF-stöd: 2 525 170
Kontaktperson: Gabriella Press
E-post: gabriella.press@regionjh.se
Specifikt mål: 1.1
Namn: GPS Halland
Region: Västsverige
Projektägare: Falkenbergs Kommun, Barn- och Utbildningsförvaltningen
Projektnummer: 2016/00551
Planerat antal deltagare: 0
Projektperiod: 2017-02-01 - 2018-12-31
Total projektbudget: 2 232 708
Beviljat ESF-stöd: 2 232 708
Kontaktperson: Katarina Raskov
E-post: katarina@raskovutveckling.se
Specifikt mål: 1.2
Namn: Spel som etableringsverktyg
Region: Västsverige
Projektägare: Högskolan i Skövde, Högskolan i Skövde
Projektnummer: 2016/00554
Planerat antal deltagare: 0
Projektperiod: 2017-02-01 - 2017-10-31
Total projektbudget: 2 309 829
Beviljat ESF-stöd: 2 309 829
Kontaktperson: Katrin Dannberg
E-post: katrin.dannberg@his.se
Specifikt mål: 2.2