Projektbanken

Namn: Heja Hälsan 2.0
Region: Sydsverige
Projektägare: Olofströms kommun, Olofströms kommun, Kommunledningsförvaltningen
Projektnummer: 2017/00129
Planerat antal deltagare: 700
Projektperiod: 2017-10-01 - 2019-11-30
Total projektbudget: 5 108 772
Beviljat ESF-stöd: 3 830 974
Kontaktperson: Lena Persson
E-post: lena.persson@olofstrom.se
Specifikt mål: 1.1
Namn: Välbefinnandecoachning & Integ
Region: Sydsverige
Projektägare: Landstinget Blekinge, Landstinget Blekinge, Blekinge kompetenscentrum
Projektnummer: 2017/00139
Planerat antal deltagare: 82
Projektperiod: 2017-09-01 - 2019-08-31
Total projektbudget: 4 608 964
Beviljat ESF-stöd: 3 073 809
Kontaktperson: Asmir Saljunovic
E-post: asmir.saljunovic@ltblekinge.se
Specifikt mål: 2.3
Namn: StickUt MALMÖ
Region: Sydsverige
Projektägare: Malmö stad, Kulturförvaltningen
Projektnummer: 2017/00137
Planerat antal deltagare: 750
Projektperiod: 2017-09-01 - 2019-08-31
Total projektbudget: 4 206 445
Beviljat ESF-stöd: 3 154 960
Kontaktperson: Linda Johansson
E-post: linda.johansson@malmo.se
Specifikt mål: 1.1
Namn: Integrationslyftet
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: Samordningsförbundet RAR i Sörmland, Samordningsförbundet RAR
Projektnummer: 2017/00092
Planerat antal deltagare: 600
Projektperiod: 2017-08-01 - 2018-12-31
Total projektbudget: 3 927 552
Beviljat ESF-stöd: 2 960 881
Kontaktperson: Kenny Sjöberg
E-post: kenny@rarsormland.se
Specifikt mål: 1.1
Namn: Tillväxtresan
Region: Sydsverige
Projektägare: Burlövs kommun, Kommunledningskontoret
Projektnummer: 2016/00692
Planerat antal deltagare: 224
Projektperiod: 2017-06-01 - 2020-05-31
Total projektbudget: 5 551 383
Beviljat ESF-stöd: 4 131 586
Kontaktperson: Anna Stening Frost
E-post: anna.frost@burlov.se
Specifikt mål: 1.1
Namn: Klusterutvärdering 2017/00063
Region: Sydsverige
Projektägare: Tranquist Utvärdering AB, Tranquist Utvärdering AB
Projektnummer: 2017/00256
Planerat antal deltagare: 2
Projektperiod: 2017-04-28 - 2019-07-31
Total projektbudget: 1 266 500
Beviljat ESF-stöd: 1 266 500
Kontaktperson: Joakim Tranquist
E-post: joakim@utvardering.se
Specifikt mål: 1.1
Namn: NISA
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: Arbetsförmedlingen, Marknadsområdena Norra och Södra Mäladralen samt Östergötland
Projektnummer: 2016/00451
Planerat antal deltagare: 4400
Projektperiod: 2017-04-01 - 2020-03-31
Total projektbudget: 141 463 351
Beviljat ESF-stöd: 61 473 038
Kontaktperson: Markus Ivarsson
E-post: markus.ivarsson@arbetsformedlingen.se
Specifikt mål: 2.1
Namn: LIS-Lyckad integration i Skåne
Region: Sydsverige
Projektägare: Burlövs kommun, Socialförvaltningen
Projektnummer: 2016/00466
Planerat antal deltagare: 357
Projektperiod: 2017-03-01 - 2019-02-28
Total projektbudget: 5 409 070
Beviljat ESF-stöd: 4 057 065
Kontaktperson: Malin Lang
E-post: malin.lang@burlov.se
Specifikt mål: 1.1
Namn: LiV-spåret
Region: Norra Mellansverige
Projektägare: Region Värmland, Regionens kansli
Projektnummer: 2016/00418
Planerat antal deltagare: 39
Projektperiod: 2017-02-15 - 2020-03-31
Total projektbudget: 9 845 203
Beviljat ESF-stöd: 4 627 244
Kontaktperson: Daniel Thunberg
E-post: daniel.thunberg@liv.se
Specifikt mål: 2.1
Namn: Enkla jobb
Region: Sydsverige
Projektägare: Landskrona stad, Stadsledningskontoret
Projektnummer: 2016/00467
Planerat antal deltagare: 930
Projektperiod: 2017-02-01 - 2020-12-31
Total projektbudget: 50 655 263
Beviljat ESF-stöd: 33 921 910
Kontaktperson: Jimmie Rönndahl
E-post: jimmie.ronndahl@landskrona.se
Specifikt mål: 2.1