information (1)
Cookies

Den här hemsidan använder cookies för att säkerställa bästa möjliga upplevelse på vår webb. Genom att använda denna webbplats förutsätter vi att du godkänner att vi sparar cookies på din enhet.

Lär dig mer

Projektbanken

Namn: Projekt Studio Ludum
Region: Västsverige
Projektägare: Högskolan i Skövde, Högskolan i Skövde
Projektnummer: 2018/00011
Planerat antal deltagare: 50
Projektperiod: 2018-08-01 - 2021-04-30
Total projektbudget: 30 732 035
Beviljat ESF-stöd: 20 583 530
Kontaktperson: Katrin Dannberg
E-post: katrin.dannberg@his.se
Specifikt mål: 2.2
Namn: Digga Halland
Region: Västsverige
Projektägare: Högskolan Halmstad, Akademin för hälsa och välfärd
Projektnummer: 2018/00007
Planerat antal deltagare: 6982
Projektperiod: 2018-08-01 - 2021-01-31
Total projektbudget: 31 492 052
Beviljat ESF-stöd: 20 996 190
Kontaktperson: Lena German Millberg
E-post: lena.german@hh.se
Specifikt mål: 1.1
Namn: Digiresan -Kompetensutveckling
Region: Västsverige
Projektägare: Göteborgs Tekniska College, Göteborgs Tekniska Cllege
Projektnummer: 2017/00416
Planerat antal deltagare: 2577
Projektperiod: 2018-04-01 - 2020-05-31
Total projektbudget: 28 310 412
Beviljat ESF-stöd: 17 917 193
Kontaktperson: Ewa Ekman
E-post: ewa.ekman@gtc.com
Specifikt mål: 1.1
Namn: Nystart 2.0
Region: Västsverige
Projektägare: Medborgarskolan Region Väst, Medborgarskolan Region Väst
Projektnummer: 2017/00417
Planerat antal deltagare: 910
Projektperiod: 2018-04-01 - 2021-04-30
Total projektbudget: 34 428 786
Beviljat ESF-stöd: 16 063 940
Kontaktperson: Jessica Reed
E-post: jessica.reed@medborgarskolan.se
Specifikt mål: 2.1
Namn: En skola för alla
Region: Västsverige
Projektägare: Skaraborgs Kommunalförbund, Skaraborgs Kommunalförbund
Projektnummer: 2016/00532
Planerat antal deltagare: 400
Projektperiod: 2017-04-01 - 2020-03-31
Total projektbudget: 40 812 047
Beviljat ESF-stöd: 27 334 735
Kontaktperson: Hillevi Larsson
E-post: hillevi.larsson@skaraborg.se
Specifikt mål: 2.2
Namn: HälsoGReppet
Region: Västsverige
Projektägare: Göteborgsregionens kommunalförbund, Göteborgsregionens kommunalförbund
Projektnummer: 2016/00539
Planerat antal deltagare: 1200
Projektperiod: 2017-04-01 - 2020-01-31
Total projektbudget: 13 882 918
Beviljat ESF-stöd: 11 775 593
Kontaktperson: Anita Toth
E-post: anita.toth@grkom.se
Specifikt mål: 1.1
Namn: En hälsosam arbetsplats
Region: Västsverige
Projektägare: Göteborgs Stad, SDF Östra Göteborg, SDF Östra Göteborg
Projektnummer: 2016/00550
Planerat antal deltagare: 3505
Projektperiod: 2017-04-01 - 2020-03-31
Total projektbudget: 13 964 000
Beviljat ESF-stöd: 11 843 802
Kontaktperson: Inger Jayakoddy
E-post: inger.jayakoddy@ostra.goteborg.se
Specifikt mål: 1.1