Projektbanken

Namn: Jämfald i skogen
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: Skogsstyrelsen, Region Mitt
Projektnummer: 2016/00209
Planerat antal deltagare: 80
Projektperiod: 2016-09-01 - 2018-06-30
Total projektbudget: 3 303 156
Beviljat ESF-stöd: 2 476 961
Kontaktperson: Monica Pettersson
E-post: monica.pettersson@skogsstyrelsen.se
Specifikt mål: 1.1
Namn: Allas rätt att vara med!
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: Örebro Läns Idrottsförbund, Örebro läns idrottsförbund
Projektnummer: 2016/00210
Planerat antal deltagare: 500
Projektperiod: 2016-09-01 - 2018-08-31
Total projektbudget: 5 981 439
Beviljat ESF-stöd: 4 475 041
Kontaktperson: Margareta Johansson
E-post: margareta.johansson@olif.se
Specifikt mål: 1.1
Namn: Projektstöd PwC
Region: ESF Nationellt
Projektägare: Öhrlings Pricewaterhouse Coopers AB, Öhrlings Pricewaterhouse Coopers AB
Projektnummer: 2016/00666
Projektperiod: 2016-09-01 - 2020-04-30
Total projektbudget: 1 500 000
Beviljat ESF-stöd: 1 500 000
Kontaktperson: Henrik Fagerlind
E-post: henrik.fagerlind@pwc.com
Specifikt mål: 1.1
Namn: Evidensbaserade EU-projekt
Region: ESF Nationellt
Projektägare: Arbetsförmedlingen, Arbetsförmedlingen Internationella Staben
Projektnummer: 2016/00062
Projektperiod: 2016-02-22 - 2019-02-21
Total projektbudget: 7 262 279
Beviljat ESF-stöd: 3 426 779
Kontaktperson: Erik Axdorph
E-post: erik.axdorph@arbetsformedlingen.se
Specifikt mål: 2.1
Namn: Ökad hälsa i Åre kommun
Region: Mellersta Norrland
Projektägare: Åre Kommun, Åre Kommun/kommunledningsförvaltningen
Projektnummer: 2015/00698
Planerat antal deltagare: 925
Projektperiod: 2016-02-01 - 2018-07-31
Total projektbudget: 3 968 376
Beviljat ESF-stöd: 2 976 357
Kontaktperson: Gunvor Sundin
E-post: gunvor.sundin@are.se
Specifikt mål: 1.1
Namn: Eures 2016
Region: ESF Nationellt
Projektägare: Arbetsförmedlingen, Internationella enheten
Projektnummer: 2016/00002
Planerat antal deltagare: 1
Projektperiod: 2016-01-28 - 2017-01-27
Total projektbudget: 6 378 416
Beviljat ESF-stöd: 2 997 856
Kontaktperson: Mikael Lindbom
E-post: mikael.lindbom@arbetsformedlingen.se
Specifikt mål: 2.1
Namn: Plattform U
Region: Mellersta Norrland
Projektägare: Örnsköldsviks kommun, Välfärdsförvaltningen, Arbetsmarknadsenheten
Projektnummer: 2015/00685
Planerat antal deltagare: 66
Projektperiod: 2016-01-11 - 2017-12-29
Total projektbudget: 6 549 648
Beviljat ESF-stöd: 4 387 050
Kontaktperson: Marina Rönnfjord Vedin
E-post: marina.ronnfjord-vedin@ornskoldsvik.se
Specifikt mål: 3