Projektbanken

arrow

2016/00209 - Jämfald i skogen

Name: Jämfald i skogen
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: Skogsstyrelsen, Region Mitt
Projektnummer: 2016/00209
Planerat antal deltagare: 80
Projektperiod: 2016-09-01 - 2018-06-30
Total projektbudget: 3 303 156
Beviljat ESF-stöd: 2 476 961
Kontaktperson: Monica Pettersson
E-post: monica.pettersson@skogsstyrelsen.se
Specifikt mål: 1
arrow

2016/00210 - Allas rätt att vara med!

Name: Allas rätt att vara med!
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: Örebro Läns Idrottsförbund, Örebro läns idrottsförbund
Projektnummer: 2016/00210
Planerat antal deltagare: 500
Projektperiod: 2016-09-01 - 2018-08-31
Total projektbudget: 5 981 439
Beviljat ESF-stöd: 4 475 041
Kontaktperson: Margareta Johansson
E-post: margareta.johansson@olif.se
Specifikt mål: 1
arrow

2015/00650 - Arbetsmarknadsforum

Name: Arbetsmarknadsforum
Region: Övre Norrland
Projektägare: Region Västerbotten, Region Västerbotten Näringsliv och samhällsbyggnad
Projektnummer: 2015/00650
Planerat antal deltagare: 0
Projektperiod: 2016-03-04 - 2017-12-31
Total projektbudget: 1 941 082
Beviljat ESF-stöd: 1 941 082
Kontaktperson: Aurora Pelli
E-post: aurora.pelli@regionvasterbotten.se
Specifikt mål: 1.2
arrow

2015/00645 - Helikoopter

Name: Helikoopter
Region: Övre Norrland
Projektägare: Coompanion Norrbotten ekonomisk förening, Coompanion Norrbotten ek för
Projektnummer: 2015/00645
Planerat antal deltagare: 200
Projektperiod: 2016-02-15 - 2018-06-30
Total projektbudget: 4 439 803
Beviljat ESF-stöd: 3 335 063
Kontaktperson: Roine Karlsson
E-post: roine.karlsson@coompanion.se
Specifikt mål: 1
arrow

2015/00615 - Matarengi Social Business

Name: Matarengi Social Business
Region: Övre Norrland
Projektägare: Tornedalens folkhögskola, Tornedalens Folkhögskola
Projektnummer: 2015/00615
Planerat antal deltagare: 50
Projektperiod: 2016-01-04 - 2018-12-31
Total projektbudget: 8 636 750
Beviljat ESF-stöd: 4 140 787
Kontaktperson: Ove Emanuelsson
E-post: ove.emanuelsson@tornedalen.se
Specifikt mål: 2.1
arrow

2015/00648 - Ovttas

Name: Ovttas
Region: Övre Norrland
Projektägare: Svenska Samernas Riksförbund, Svenska Samernas Riksförbund
Projektnummer: 2015/00648
Planerat antal deltagare: 400
Projektperiod: 2016-01-04 - 2018-05-31
Total projektbudget: 5 729 418
Beviljat ESF-stöd: 4 246 713
Kontaktperson: Anna-Marja Kaddik
E-post: anna-marja@sapmi.se
Specifikt mål: 1
arrow

2015/00672 - AC Lyftet 2.0

Name: AC Lyftet 2.0
Region: Övre Norrland
Projektägare: Lycksele kommun, Lycksele kommun, Kommunstyrelsens förvaltning
Projektnummer: 2015/00672
Planerat antal deltagare: 200
Projektperiod: 2016-01-04 - 2018-06-30
Total projektbudget: 4 917 095
Beviljat ESF-stöd: 3 693 294
Kontaktperson: Elin Larsson
E-post: elin.larsson@lycksele.se
Specifikt mål: 1
arrow

2015/00624 - ASAP - AS SOON AS POSSIBLE

Name: ASAP - AS SOON AS POSSIBLE
Region: Övre Norrland
Projektägare: Robertsfors Kommun, Kommunledningskontoret
Projektnummer: 2015/00624
Planerat antal deltagare: 40
Projektperiod: 2016-01-04 - 2018-12-31
Total projektbudget: 5 377 638
Beviljat ESF-stöd: 2 533 444
Kontaktperson: Jan Paulsson
E-post: jan.paulsson@robertsfors.se
Specifikt mål: 2.1