Projektbanken

Namn: Jämfald i skogen
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: Skogsstyrelsen, Region Mitt
Projektnummer: 2016/00209
Planerat antal deltagare: 80
Projektperiod: 2016-09-01 - 2018-06-30
Total projektbudget: 3 303 156
Beviljat ESF-stöd: 2 476 961
Kontaktperson: Monica Pettersson
E-post: monica.pettersson@skogsstyrelsen.se
Specifikt mål: 1.1
Namn: Allas rätt att vara med!
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: Örebro Läns Idrottsförbund, Örebro läns idrottsförbund
Projektnummer: 2016/00210
Planerat antal deltagare: 500
Projektperiod: 2016-09-01 - 2018-08-31
Total projektbudget: 5 981 439
Beviljat ESF-stöd: 4 475 041
Kontaktperson: Margareta Johansson
E-post: margareta.johansson@olif.se
Specifikt mål: 1.1
Namn: Projektstöd PwC
Region: ESF Nationellt
Projektägare: Öhrlings Pricewaterhouse Coopers AB, Öhrlings Pricewaterhouse Coopers AB
Projektnummer: 2016/00666
Planerat antal deltagare: 0
Projektperiod: 2016-09-01 - 2020-04-30
Total projektbudget: 1 500 000
Beviljat ESF-stöd: 1 500 000
Kontaktperson: Henrik Fagerlind
E-post: henrik.fagerlind@pwc.com
Specifikt mål: 1.1
Namn: UngKOMP 2016/2017
Region: ESF Nationellt
Projektägare: Arbetsförmedlingen, Arbetsförmedlingen
Projektnummer: 2016/00106
Planerat antal deltagare: 5000
Projektperiod: 2016-02-29 - 2018-06-30
Total projektbudget: 258 815 694
Beviljat ESF-stöd: 143 178 291
Kontaktperson: Carolina Gianola
E-post: carolina.gianola@arbetsformedlingen.se
Specifikt mål: 2.2
Namn: Evidensbaserade EU-projekt
Region: ESF Nationellt
Projektägare: Arbetsförmedlingen, Arbetsförmedlingen Internationella Staben
Projektnummer: 2016/00062
Planerat antal deltagare: 0
Projektperiod: 2016-02-22 - 2019-02-21
Total projektbudget: 7 262 279
Beviljat ESF-stöd: 3 426 779
Kontaktperson: Erik Axdorph
E-post: erik.axdorph@arbetsformedlingen.se
Specifikt mål: 2.1
Namn: Eures 2016
Region: ESF Nationellt
Projektägare: Arbetsförmedlingen, Internationella enheten
Projektnummer: 2016/00002
Planerat antal deltagare: 1
Projektperiod: 2016-01-28 - 2017-01-27
Total projektbudget: 6 378 416
Beviljat ESF-stöd: 2 997 856
Kontaktperson: Mikael Lindbom
E-post: mikael.lindbom@arbetsformedlingen.se
Specifikt mål: 2.1
Namn: ESI-support
Region: ESF Nationellt
Projektägare: Kontigo AB, Kontigo AB
Projektnummer: 2016/00252
Planerat antal deltagare: 0
Projektperiod: 2016-01-22 - 2018-11-30
Total projektbudget: 36 000 000
Beviljat ESF-stöd: 36 000 000
Kontaktperson: Anna Widmark
E-post: anna.widmark@kontigo.se
Specifikt mål: 1.1