Projektbanken

Name: Demokratisk digitalisering
Region: ESF Nationellt
Projektägare: Arbetsförmedlingen, Region väst, staben VO Arbetssökande och VO Arbetsgivare
Projektnummer: 2021/00331
Planerat antal deltagare: 8000
Projektperiod: 2021-11-01 - 2023-02-28
Total projektbudget: 38 999 968
Beviljat ESF-stöd: 25 999 968
Kontaktperson: Petra Ornstein
E-post: petra.ornstein@arbetsformedlingen.se
Specifikt mål: 1
Name: Kickstart React-EU
Region: ESF Nationellt
Projektägare: Arbetsförmedlingen, Arbetsförmedlingen HK
Projektnummer: 2021/00259
Planerat antal deltagare: 30000
Projektperiod: 2021-09-01 - 2022-11-30
Total projektbudget: 1 000 000 000
Beviljat ESF-stöd: 1 000 000 000
Kontaktperson: Tomislavka Barisic
E-post: tomislavka.barisic@arbetsformedlingen.se
Specifikt mål:
Name: Digital mognad
Region: ESF Nationellt
Projektägare: Sveriges Kommuner och Regioner, Avdelningen för Ekonomi & Styrning
Projektnummer: 2020/00827
Planerat antal deltagare: 20000
Projektperiod: 2021-03-01 - 2023-02-28
Total projektbudget: 38 374 438
Beviljat ESF-stöd: 17 971 200
Kontaktperson: Julia Larsson
E-post: julia.larsson@sklkommentus.se
Specifikt mål: 1
Name: MIA Mobilisering inför Arbete
Region: Stockholm
Projektägare: Samordningsförbundet Östra Södertörn, Samordningsförbundet Östra Södertörn
Projektnummer: 2016/00403
Planerat antal deltagare: 2500
Projektperiod: 2016-12-01 - 2020-08-31
Total projektbudget: 136 883 875
Beviljat ESF-stöd: 91 752 514
Kontaktperson: Annica Falk
E-post: annica.falk@haninge.se
Specifikt mål: 2.3
Name: Sverige bygger nytt
Region: Stockholm
Projektägare: Arbetsförmedlingen, Arbetsförmedlingen Arbetsgivarcenter
Projektnummer: 2016/00238
Planerat antal deltagare: 900
Projektperiod: 2016-09-01 - 2019-12-31
Total projektbudget: 69 461 828
Beviljat ESF-stöd: 30 082 024
Kontaktperson: Christoffer Starkhammar Haagel
E-post: christoffer.starkhammar@arbetsformedlingen.se
Specifikt mål: 2.1
Name: UngKOMP 2016/2017
Region: ESF Nationellt
Projektägare: Arbetsförmedlingen, Arbetsförmedlingen
Projektnummer: 2016/00106
Planerat antal deltagare: 5000
Projektperiod: 2016-02-29 - 2018-06-30
Total projektbudget: 258 815 694
Beviljat ESF-stöd: 143 178 291
Kontaktperson: Carolina Gianola
E-post: carolina.gianola@arbetsformedlingen.se
Specifikt mål: 2.2
Name: ESI-support
Region: ESF Nationellt
Projektägare: Kontigo AB, Kontigo AB
Projektnummer: 2016/00252
Planerat antal deltagare: 0
Projektperiod: 2016-01-22 - 2018-11-30
Total projektbudget: 36 000 000
Beviljat ESF-stöd: 36 000 000
Kontaktperson: Anna Widmark
E-post: anna.widmark@kontigo.se
Specifikt mål: 1
Name: eHälsa-lyftet
Region: Stockholm
Projektägare: Stockholm läns landsting, Stockholm läns sjukvårdsområde
Projektnummer: 2015/00859
Planerat antal deltagare: 16000
Projektperiod: 2016-01-01 - 2019-06-30
Total projektbudget: 53 885 067
Beviljat ESF-stöd: 25 325 108
Kontaktperson: Eva Pilsäter Faxner
E-post: eva.pilsater-faxner@regionstockholm.se
Specifikt mål: 1