Projektbanken

Namn: Arena för alla
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: Karlskoga folkhögskola, Karlskoga folkhögskola
Projektnummer: 2020/00093
Planerat antal deltagare: 80
Projektperiod: 2020-09-15 - 2022-12-15
Total projektbudget: 9 909 823
Beviljat ESF-stöd: 4 657 761
Kontaktperson: Sofia Seger
E-post: sofia.seger@karlskogafhs.se
Specifikt mål: 2.3
Namn: Fogelstadkvinnor på 2020-talet
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: Viadidakt, Vuxnas lärande
Projektnummer: 2020/00081
Planerat antal deltagare: 30
Projektperiod: 2020-08-01 - 2022-12-31
Total projektbudget: 7 204 053
Beviljat ESF-stöd: 3 413 766
Kontaktperson: Anna-Lena Karlsson
E-post: anna-lena.karlsson@viadidakt.se
Specifikt mål: 2.3
Namn: MIKA YB
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: Katrineholms kommun, Service- och Teknikförvaltningen
Projektnummer: 2020/00083
Planerat antal deltagare: 45
Projektperiod: 2020-08-01 - 2022-12-31
Total projektbudget: 5 980 481
Beviljat ESF-stöd: 2 835 103
Kontaktperson: Kerstin Thuresson
E-post: kerstin.thuresson@katrineholm.se
Specifikt mål: 2.1
Namn: Grön kompetens - Livsmedel
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: AgroÖst ideell förening, AgroÖst
Projektnummer: 2020/00082
Planerat antal deltagare: 37
Projektperiod: 2020-07-01 - 2023-02-28
Total projektbudget: 6 158 582
Beviljat ESF-stöd: 2 921 656
Kontaktperson: Malin Myhrberg
E-post: malin.myhrberg@agroorebro.se
Specifikt mål: 2.1
Namn: E-kurser besöksnäring Sörmland
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: Sörmlands turismutveckling AB (STUA), Sörmlands turismutveckling AB
Projektnummer: 2020/00304
Planerat antal deltagare: 0
Projektperiod: 2020-06-01 - 2022-12-31
Total projektbudget: 3 929 237
Beviljat ESF-stöd: 3 929 237
Kontaktperson: Pernilla Nordström
E-post: pernilla@stua.se
Specifikt mål: 1.1
Namn: Kanonkompetens 2022
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: Karlskoga Kommun, ARBETSMARKNADSENHETEN
Projektnummer: 2020/00302
Planerat antal deltagare: 60
Projektperiod: 2020-06-01 - 2022-03-31
Total projektbudget: 2 296 291
Beviljat ESF-stöd: 2 296 291
Kontaktperson: Nils Varg
E-post: nils.varg@karlskoga.se
Specifikt mål: 1.1
Namn: Språka i samverkan
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: FINSAM Degerfors Karlskoga, SAMORDNINGSFÖRBUNDET KARLSKOGA/DEGERFORS I ÖREBRO LÄN
Projektnummer: 2019/00483
Planerat antal deltagare: 20
Projektperiod: 2020-01-01 - 2022-06-30
Total projektbudget: 4 524 471
Beviljat ESF-stöd: 4 524 471
Kontaktperson: Mari Cedervall
E-post: mari.cedervall@finsam.eu
Specifikt mål: 2.3
Namn: Jämfald i skogen
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: Skogsstyrelsen, Region Mitt
Projektnummer: 2016/00209
Planerat antal deltagare: 80
Projektperiod: 2016-09-01 - 2018-06-30
Total projektbudget: 3 303 156
Beviljat ESF-stöd: 2 476 961
Kontaktperson: Monica Pettersson
E-post: monica.pettersson@skogsstyrelsen.se
Specifikt mål: 1.1
Namn: Allas rätt att vara med!
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: Örebro Läns Idrottsförbund, Örebro läns idrottsförbund
Projektnummer: 2016/00210
Planerat antal deltagare: 500
Projektperiod: 2016-09-01 - 2018-08-31
Total projektbudget: 5 981 439
Beviljat ESF-stöd: 4 475 041
Kontaktperson: Margareta Johansson
E-post: margareta.johansson@olif.se
Specifikt mål: 1.1