Projektbanken

Name: Välbefinnandecoachning & Integ
Region: Sydsverige
Projektägare: Landstinget Blekinge, Landstinget Blekinge, Blekinge kompetenscentrum
Projektnummer: 2017/00139
Planerat antal deltagare: 82
Projektperiod: 2017-09-01 - 2019-08-31
Total projektbudget: 4 608 964
Beviljat ESF-stöd: 3 073 809
Kontaktperson: Asmir Saljunovic
E-post: asmir.saljunovic@ltblekinge.se
Specifikt mål: 2.3
Name: GR SAMSYV: Allas ansvar
Region: Västsverige
Projektägare: Göteborgsregionens Kommunalförbund (GR), GR Utbildning
Projektnummer: 2017/00173
Planerat antal deltagare: 0
Projektperiod: 2017-09-01 - 2019-08-30
Total projektbudget: 2 717 124
Beviljat ESF-stöd: 2 717 124
Kontaktperson: Johanna Redelius
E-post: johanna.redelius@grkom.se
Specifikt mål: 1.2
Name: StickUt MALMÖ
Region: Sydsverige
Projektägare: Malmö stad, Kulturförvaltningen
Projektnummer: 2017/00137
Planerat antal deltagare: 750
Projektperiod: 2017-09-01 - 2019-08-31
Total projektbudget: 4 206 445
Beviljat ESF-stöd: 3 154 960
Kontaktperson: Linda Johansson
E-post: linda.johansson@malmo.se
Specifikt mål: 1
Name: På lika villkor
Region: Västsverige
Projektägare: Utbildningsförvaltningen, Område stadsgemensamt, Utbildningsförvaltningen/Område stadsgemensamt/Vägledningscentrum
Projektnummer: 2017/00169
Planerat antal deltagare: 2
Projektperiod: 2017-09-01 - 2019-08-31
Total projektbudget: 2 020 936
Beviljat ESF-stöd: 2 020 936
Kontaktperson: Ellinor Dyne
E-post: ellinor.dyne@educ.goteborg.se
Specifikt mål: 1.2
Name: Integrationslyftet
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: Samordningsförbundet RAR i Sörmland, Samordningsförbundet RAR
Projektnummer: 2017/00092
Planerat antal deltagare: 600
Projektperiod: 2017-08-01 - 2018-12-31
Total projektbudget: 3 927 552
Beviljat ESF-stöd: 2 960 881
Kontaktperson: Kenny Sjöberg
E-post: kenny@rarsormland.se
Specifikt mål: 1
Name: Klusterutvärdering 2017/00063
Region: Sydsverige
Projektägare: Tranquist Utvärdering AB, Tranquist Utvärdering AB
Projektnummer: 2017/00256
Planerat antal deltagare: 2
Projektperiod: 2017-04-28 - 2019-07-31
Total projektbudget: 1 266 500
Beviljat ESF-stöd: 1 266 500
Kontaktperson: Joakim Tranquist
E-post: joakim@utvardering.se
Specifikt mål: 1
Name: Vägledning för livet
Region: Västsverige
Projektägare: Skaraborgs Kommunalförbund, Skaraborgs Kommunalförbund
Projektnummer: 2016/00528
Planerat antal deltagare: 0
Projektperiod: 2017-04-01 - 2019-03-31
Total projektbudget: 4 356 115
Beviljat ESF-stöd: 4 356 115
Kontaktperson: Hillevi Larsson
E-post: hillevi.larsson@skaraborg.se
Specifikt mål: 1.2
Name: GPS Halland
Region: Västsverige
Projektägare: Falkenbergs Kommun, Barn- och Utbildningsförvaltningen
Projektnummer: 2016/00551
Planerat antal deltagare: 0
Projektperiod: 2017-02-01 - 2018-12-31
Total projektbudget: 2 232 708
Beviljat ESF-stöd: 2 232 708
Kontaktperson: Katarina Raskov
E-post: katarina@raskovutveckling.se
Specifikt mål: 1.2
Name: Spel som etableringsverktyg
Region: Västsverige
Projektägare: Högskolan i Skövde, Högskolan i Skövde
Projektnummer: 2016/00554
Planerat antal deltagare: 0
Projektperiod: 2017-02-01 - 2017-10-31
Total projektbudget: 2 309 829
Beviljat ESF-stöd: 2 309 829
Kontaktperson: Katrin Dannberg
E-post: katrin.dannberg@his.se
Specifikt mål: 2.2
Name: Jämfald i skogen
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: Skogsstyrelsen, Region Mitt
Projektnummer: 2016/00209
Planerat antal deltagare: 80
Projektperiod: 2016-09-01 - 2018-06-30
Total projektbudget: 3 303 156
Beviljat ESF-stöd: 2 476 961
Kontaktperson: Monica Pettersson
E-post: monica.pettersson@skogsstyrelsen.se
Specifikt mål: 1
Name: GRÄNSFRI
Region: Västsverige
Projektägare: EDCS - Equality Development Center West Sweden - ekonomisk förening, EDCS
Projektnummer: 2015/00894
Planerat antal deltagare: 280
Projektperiod: 2016-03-01 - 2019-02-28
Total projektbudget: 4 989 277
Beviljat ESF-stöd: 3 737 812
Kontaktperson: Kicki Borhammar
E-post: kicki.borhammar@edcs.se
Specifikt mål: 1