Projektbanken

Namn: LärOm
Region: Mellersta Norrland
Projektägare: Region Jämtland Härjedalen, Regional utveckling
Projektnummer: 2015/00185
Planerat antal deltagare: 80
Projektperiod: 2015-10-01 - 2018-02-28
Total projektbudget: 3 717 060
Beviljat ESF-stöd: 3 717 060
Kontaktperson: Marina Gregorsson
E-post: marina.gregorsson@regionjh.se
Specifikt mål: 1.2
Namn: Kompetensnavet
Region: Västsverige
Projektägare: IDC West Sweden AB, IDC West Sweden
Projektnummer: 2015/00284
Planerat antal deltagare: 1500
Projektperiod: 2015-10-01 - 2018-09-30
Total projektbudget: 26 935 382
Beviljat ESF-stöd: 20 314 110
Kontaktperson: Agneta Larsson
E-post: agneta.larsson@idcab.se
Specifikt mål: 1.1
Namn: Lärandets torg Hammarkullen
Region: Västsverige
Projektägare: Business Region Göteborg, Utveckling Nordost
Projektnummer: 2015/00274
Planerat antal deltagare: 2
Projektperiod: 2015-09-01 - 2017-12-31
Total projektbudget: 7 828 741
Beviljat ESF-stöd: 7 828 741
Kontaktperson: Susan Runsten
E-post: susan.runsten@utvecklingnordost.goteborg.se
Specifikt mål: 1.2
Namn: FöretagsLyftet i Väst
Region: Västsverige
Projektägare: Göteborgs Tekniska College, Göteborgs Tekniska College AB
Projektnummer: 2015/00210
Planerat antal deltagare: 3360
Projektperiod: 2015-09-01 - 2018-05-31
Total projektbudget: 27 910 427
Beviljat ESF-stöd: 20 797 587
Kontaktperson: Ewa Ekman
E-post: ewa.ekman@gtc.com
Specifikt mål: 1.1
Namn: Kompetensutveckling Wången
Region: Mellersta Norrland
Projektägare: Wången AB, Wången
Projektnummer: 2015/00181
Planerat antal deltagare: 45
Projektperiod: 2015-09-01 - 2017-02-28
Total projektbudget: 1 593 196
Beviljat ESF-stöd: 1 593 196
Kontaktperson: Eva-Lena Blom
E-post: eva-lena.blom@wangen.se
Specifikt mål: 1.2
Namn: HIcube Kompetenta vården
Region: Västsverige
Projektägare: Högskolan i Halmstad, Högskolan i Halmstad
Projektnummer: 2015/00212
Planerat antal deltagare: 1854
Projektperiod: 2015-09-01 - 2018-08-31
Total projektbudget: 12 065 521
Beviljat ESF-stöd: 9 052 805
Kontaktperson: Gerry Andersson
E-post: gerry.andersson@hh.se
Specifikt mål: 1.1