Projektbanken

arrow

2015/00257 - SPACE

Name: SPACE
Region: Västsverige
Projektägare: Sjuhärads samordningsförbund, Sjuhärads samordningsförbund
Projektnummer: 2015/00257
Planerat antal deltagare: 40
Projektperiod: 2015-11-01 - 2019-01-31
Total projektbudget: 10 105 037
Beviljat ESF-stöd: 6 873 372
Kontaktperson: Malin Karlsson
E-post: malin.karlsson@sjusam.se
Specifikt mål: 2.1
arrow

2015/00211 - Startskottet

Name: Startskottet
Region: Västsverige
Projektägare: Svenljunga kommun, Arbetsmarknadsenheten
Projektnummer: 2015/00211
Planerat antal deltagare: 179
Projektperiod: 2015-10-01 - 2019-06-30
Total projektbudget: 14 249 600
Beviljat ESF-stöd: 6 726 526
Kontaktperson: Madde Lind
E-post: madde.lind@svenljunga.se
Specifikt mål: 2.1
arrow

2015/00284 - Kompetensnavet

Name: Kompetensnavet
Region: Västsverige
Projektägare: IDC West Sweden AB, IDC West Sweden
Projektnummer: 2015/00284
Planerat antal deltagare: 1500
Projektperiod: 2015-10-01 - 2018-09-30
Total projektbudget: 26 935 382
Beviljat ESF-stöd: 20 314 110
Kontaktperson: Agneta Larsson
E-post: agneta.larsson@idcab.se
Specifikt mål: 1
arrow

2015/00210 - FöretagsLyftet i Väst

Name: FöretagsLyftet i Väst
Region: Västsverige
Projektägare: Göteborgs Tekniska College, Göteborgs Tekniska College AB
Projektnummer: 2015/00210
Planerat antal deltagare: 3360
Projektperiod: 2015-09-01 - 2018-05-31
Total projektbudget: 27 910 427
Beviljat ESF-stöd: 20 797 587
Kontaktperson: Ewa Ekman
E-post: ewa.ekman@gtc.com
Specifikt mål: 1
arrow

2015/00298 - Exportfrämjande Integration

Name: Exportfrämjande Integration
Region: Västsverige
Projektägare: Uddevalla kommun, Tillväxtavdelningen, Uddevalla kommun
Projektnummer: 2015/00298
Planerat antal deltagare: 150
Projektperiod: 2015-09-01 - 2018-01-31
Total projektbudget: 15 658 941
Beviljat ESF-stöd: 10 473 371
Kontaktperson: Maria Eklund
E-post: maria.eklund@uddevalla.se
Specifikt mål: 2.3
arrow

2015/00261 - Hikikomori

Name: Hikikomori
Region: Västsverige
Projektägare: Göteborgs stad, SDF Västra Göteborg, Västra Göteborgs stadsdelsförvaltning
Projektnummer: 2015/00261
Planerat antal deltagare: 700
Projektperiod: 2015-09-01 - 2018-08-31
Total projektbudget: 22 598 181
Beviljat ESF-stöd: 10 621 144
Kontaktperson: Felicia Yeh Nortoft
E-post: felicia.yeh.nortoft@vastra.goteborg.se
Specifikt mål: 2.1
arrow

2015/00212 - HIcube Kompetenta vården

Name: HIcube Kompetenta vården
Region: Västsverige
Projektägare: Högskolan i Halmstad, Högskolan i Halmstad
Projektnummer: 2015/00212
Planerat antal deltagare: 1854
Projektperiod: 2015-09-01 - 2018-08-31
Total projektbudget: 12 065 521
Beviljat ESF-stöd: 9 052 805
Kontaktperson: Gerry Andersson
E-post: gerry.andersson@hh.se
Specifikt mål: 1