information (1)
Cookies

Den här hemsidan använder cookies för att säkerställa bästa möjliga upplevelse på vår webb. Genom att använda denna webbplats förutsätter vi att du godkänner att vi sparar cookies på din enhet.

Lär dig mer

Projektbanken

Namn: PEPP
Region: Sydsverige
Projektägare: Kävlinge kommun, Kommunkansliet
Projektnummer: 2017/00120
Planerat antal deltagare: 4117
Projektperiod: 2017-11-01 - 2019-10-31
Total projektbudget: 18 312 517
Beviljat ESF-stöd: 13 718 164
Kontaktperson: Monika Dora
E-post: monika.dora@kavlinge.se
Specifikt mål: 1.1
Namn: Effektivare mottagande
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: Uppsala Kommun, Uppsala kommun
Projektnummer: 2017/00077
Planerat antal deltagare: 340
Projektperiod: 2017-11-01 - 2019-10-31
Total projektbudget: 8 636 083
Beviljat ESF-stöd: 6 444 076
Kontaktperson: Margit Lehman
E-post: margit.lehman@uppsala.se
Specifikt mål: 1.1
Namn: Heja Hälsan 2.0
Region: Sydsverige
Projektägare: Olofströms kommun, Olofströms kommun, Kommunledningsförvaltningen
Projektnummer: 2017/00129
Planerat antal deltagare: 700
Projektperiod: 2017-10-01 - 2019-11-30
Total projektbudget: 5 108 772
Beviljat ESF-stöd: 3 830 974
Kontaktperson: Lena Persson
E-post: lena.persson@olofstrom.se
Specifikt mål: 1.1
Namn: Integrationskompetens Örebro
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: Örebro kommun, Förvaltningen för utbildning,försörjning och arbete (FUFA)
Projektnummer: 2017/00094
Planerat antal deltagare: 978
Projektperiod: 2017-10-01 - 2019-09-30
Total projektbudget: 9 180 303
Beviljat ESF-stöd: 6 885 568
Kontaktperson: Melina Nuhic
E-post: melina.nuhic@orebro.se
Specifikt mål: 1.1
Namn: Kompetens i Måltidsverksamhet
Region: Västsverige
Projektägare: Göteborg Stad Utbildningsförvaltningen, Yrgo Molinsgatan
Projektnummer: 2017/00188
Planerat antal deltagare: 520
Projektperiod: 2017-09-01 - 2019-08-31
Total projektbudget: 5 853 850
Beviljat ESF-stöd: 4 366 039
Kontaktperson: Hyam Yanni
E-post: hyam.yanni@educ.goteborg.se
Specifikt mål: 1.1
Namn: På lika villkor
Region: Västsverige
Projektägare: Utbildningsförvaltningen, Område stadsgemensamt, Utbildningsförvaltningen/Område stadsgemensamt/Vägledningscentrum
Projektnummer: 2017/00169
Planerat antal deltagare: 2
Projektperiod: 2017-09-01 - 2019-08-31
Total projektbudget: 2 020 936
Beviljat ESF-stöd: 2 020 936
Kontaktperson: Ellinor Dyne
E-post: ellinor.dyne@educ.goteborg.se
Specifikt mål: 1.2
Namn: StickUt MALMÖ
Region: Sydsverige
Projektägare: Malmö stad, Kulturförvaltningen
Projektnummer: 2017/00137
Planerat antal deltagare: 750
Projektperiod: 2017-09-01 - 2019-08-31
Total projektbudget: 4 206 445
Beviljat ESF-stöd: 3 154 960
Kontaktperson: Linda Johansson
E-post: linda.johansson@malmo.se
Specifikt mål: 1.1
Namn: GR SAMSYV: Allas ansvar
Region: Västsverige
Projektägare: Göteborgsregionens Kommunalförbund (GR), GR Utbildning
Projektnummer: 2017/00173
Projektperiod: 2017-09-01 - 2019-08-30
Total projektbudget: 2 717 124
Beviljat ESF-stöd: 2 717 124
Kontaktperson: Johanna Redelius
E-post: johanna.redelius@grkom.se
Specifikt mål: 1.2
Namn: Alla med-integrera med praktik
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: Kinda Kommun, Kinda Kommun, Arbetsmarknadsenheten
Projektnummer: 2017/00090
Planerat antal deltagare: 2538
Projektperiod: 2017-09-01 - 2019-08-31
Total projektbudget: 9 577 197
Beviljat ESF-stöd: 7 181 384
Kontaktperson: Liselotte Böhm
E-post: liselotte.bohm@kinda.se
Specifikt mål: 1.1
Namn: Integrationslyftet
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: Samordningsförbundet RAR i Sörmland, Samordningsförbundet RAR
Projektnummer: 2017/00092
Planerat antal deltagare: 600
Projektperiod: 2017-08-01 - 2018-12-31
Total projektbudget: 3 927 552
Beviljat ESF-stöd: 2 960 881
Kontaktperson: Kenny Sjöberg
E-post: kenny@rarsormland.se
Specifikt mål: 1.1
Namn: Tillväxtresan
Region: Sydsverige
Projektägare: Burlövs kommun, Kommunledningskontoret
Projektnummer: 2016/00692
Planerat antal deltagare: 224
Projektperiod: 2017-06-01 - 2020-05-31
Total projektbudget: 5 551 383
Beviljat ESF-stöd: 4 131 586
Kontaktperson: Anna Stening Frost
E-post: anna.frost@burlov.se
Specifikt mål: 1.1
Namn: Klusterutvärdering 2017/00063
Region: Sydsverige
Projektägare: Tranquist Utvärdering AB, Tranquist Utvärdering AB
Projektnummer: 2017/00256
Planerat antal deltagare: 2
Projektperiod: 2017-04-28 - 2019-07-31
Total projektbudget: 1 266 500
Beviljat ESF-stöd: 1 266 500
Kontaktperson: Joakim Tranquist
E-post: joakim@utvardering.se
Specifikt mål: 1.1
Namn: TÖS - Tillväxt i Östra Skåne
Region: Sydsverige
Projektägare: Kristianstads kommun, Kommunledningskontoret/ Tillväxtavdelningen
Projektnummer: 2016/00691
Planerat antal deltagare: 1219
Projektperiod: 2017-04-01 - 2020-03-31
Total projektbudget: 26 011 840
Beviljat ESF-stöd: 20 707 265
Kontaktperson: Malin Wildt-Persson
E-post: malin.wildt-persson@kristianstad.se
Specifikt mål: 1.1
Namn: Smart Industrikompetens
Region: Sydsverige
Projektägare: Industriellt UtvecklingsCentrum Syd AB, IUC Syd AB
Projektnummer: 2016/00694
Planerat antal deltagare: 444
Projektperiod: 2017-04-01 - 2019-03-31
Total projektbudget: 8 237 248
Beviljat ESF-stöd: 6 174 412
Kontaktperson: Anna Hall
E-post: anna.hall@iucsyd.se
Specifikt mål: 1.1
Namn: En hälsosam arbetsplats
Region: Västsverige
Projektägare: Göteborgs Stad, SDF Östra Göteborg, SDF Östra Göteborg
Projektnummer: 2016/00550
Planerat antal deltagare: 3505
Projektperiod: 2017-04-01 - 2020-03-31
Total projektbudget: 13 964 000
Beviljat ESF-stöd: 11 843 802
Kontaktperson: Inger Jayakoddy
E-post: inger.jayakoddy@ostra.goteborg.se
Specifikt mål: 1.1
Namn: HälsoGReppet
Region: Västsverige
Projektägare: Göteborgsregionens kommunalförbund, Göteborgsregionens kommunalförbund
Projektnummer: 2016/00539
Planerat antal deltagare: 1200
Projektperiod: 2017-04-01 - 2020-01-31
Total projektbudget: 13 882 918
Beviljat ESF-stöd: 11 775 593
Kontaktperson: Anita Toth
E-post: anita.toth@grkom.se
Specifikt mål: 1.1
Namn: Positiv Rörelse
Region: Västsverige
Projektägare: Sjuhärads samordningsförbund, Sjuhärads samordningsförbund
Projektnummer: 2016/00548
Planerat antal deltagare: 450
Projektperiod: 2017-04-01 - 2020-03-31
Total projektbudget: 6 013 911
Beviljat ESF-stöd: 5 135 544
Kontaktperson: Anna Fagefors
E-post: anna.fagefors@sjuharadssamordningsforbund.se
Specifikt mål: 1.1
Namn: Vägledning för livet
Region: Västsverige
Projektägare: Skaraborgs Kommunalförbund, Skaraborgs Kommunalförbund
Projektnummer: 2016/00528
Projektperiod: 2017-04-01 - 2019-03-31
Total projektbudget: 4 356 115
Beviljat ESF-stöd: 4 356 115
Kontaktperson: Hillevi Larsson
E-post: hillevi.larsson@skaraborg.se
Specifikt mål: 1.2
Namn: Hållbart Arbetsliv i Skaraborg
Region: Västsverige
Projektägare: Högskolan i Skövde, Inst. för hälsa och lärande, Högskolan Skövde
Projektnummer: 2016/00560
Planerat antal deltagare: 1500
Projektperiod: 2017-03-01 - 2019-10-31
Total projektbudget: 10 833 449
Beviljat ESF-stöd: 9 206 906
Kontaktperson: Anna-Karin Metz
E-post: anna-karin.metz@his.se
Specifikt mål: 1.1
Namn: KINO
Region: Sydsverige
Projektägare: Hässleholms kommun, Stadshuset
Projektnummer: 2016/00482
Planerat antal deltagare: 387
Projektperiod: 2017-03-01 - 2019-02-28
Total projektbudget: 7 609 914
Beviljat ESF-stöd: 5 689 243
Kontaktperson: Susanne Persson
E-post: susanne.persson@hassleholm.se
Specifikt mål: 1.1
Namn: LIS-Lyckad integration i Skåne
Region: Sydsverige
Projektägare: Burlövs kommun, Socialförvaltningen
Projektnummer: 2016/00466
Planerat antal deltagare: 357
Projektperiod: 2017-03-01 - 2019-02-28
Total projektbudget: 5 409 070
Beviljat ESF-stöd: 4 057 065
Kontaktperson: Malin Lang
E-post: malin.lang@burlov.se
Specifikt mål: 1.1
Namn: GPS Halland
Region: Västsverige
Projektägare: Falkenbergs Kommun, Barn- och Utbildningsförvaltningen
Projektnummer: 2016/00551
Projektperiod: 2017-02-01 - 2018-12-31
Total projektbudget: 2 232 708
Beviljat ESF-stöd: 2 232 708
Kontaktperson: Katarina Raskov
E-post: katarina@raskovutveckling.se
Specifikt mål: 1.2
Namn: Praktikkartläggning
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: Uppsala kommun, Arbetsmarknadsförvatlningen
Projektnummer: 2016/00485
Projektperiod: 2017-02-01 - 2018-09-30
Total projektbudget: 5 229 814
Beviljat ESF-stöd: 5 229 814
Kontaktperson: Monica Söderström
E-post: Monica.Soderstrom2@uppsala.se
Specifikt mål: 1.2
Namn: Kompetens Destination Halland
Region: Västsverige
Projektägare: Region Halland, Södra Vägen
Projektnummer: 2016/00545
Planerat antal deltagare: 2370
Projektperiod: 2017-02-01 - 2020-06-30
Total projektbudget: 10 408 881
Beviljat ESF-stöd: 7 759 809
Kontaktperson: Jeanette Bengtsson
E-post: jeanette.bengtsson@regionhalland.se
Specifikt mål: 1.1
Namn: Kompetensnavet
Region: Västsverige
Projektägare: IDC West Sweden AB, IDC West Sweden
Projektnummer: 2015/00284
Planerat antal deltagare: 1500
Projektperiod: 2015-10-01 - 2018-09-30
Total projektbudget: 26 935 382
Beviljat ESF-stöd: 20 314 110
Kontaktperson: Agneta Larsson
E-post: agneta.larsson@idcab.se
Specifikt mål: 1.1
Namn: Lärandets torg Hammarkullen
Region: Västsverige
Projektägare: Business Region Göteborg, Utveckling Nordost
Projektnummer: 2015/00274
Planerat antal deltagare: 2
Projektperiod: 2015-09-01 - 2017-12-31
Total projektbudget: 7 828 741
Beviljat ESF-stöd: 7 828 741
Kontaktperson: Susan Runsten
E-post: susan.runsten@utvecklingnordost.goteborg.se
Specifikt mål: 1.2
Namn: HIcube Kompetenta vården
Region: Västsverige
Projektägare: Högskolan i Halmstad, Högskolan i Halmstad
Projektnummer: 2015/00212
Planerat antal deltagare: 1854
Projektperiod: 2015-09-01 - 2018-08-31
Total projektbudget: 12 065 521
Beviljat ESF-stöd: 9 052 805
Kontaktperson: Gerry Andersson
E-post: gerry.andersson@hh.se
Specifikt mål: 1.1
Namn: FöretagsLyftet i Väst
Region: Västsverige
Projektägare: Göteborgs Tekniska College, Göteborgs Tekniska College AB
Projektnummer: 2015/00210
Planerat antal deltagare: 3360
Projektperiod: 2015-09-01 - 2018-05-31
Total projektbudget: 27 910 427
Beviljat ESF-stöd: 20 797 587
Kontaktperson: Ewa Ekman
E-post: ewa.ekman@gtc.com
Specifikt mål: 1.1