information (1)
Cookies

Den här hemsidan använder cookies för att säkerställa bästa möjliga upplevelse på vår webb. Genom att använda denna webbplats förutsätter vi att du godkänner att vi sparar cookies på din enhet.

Lär dig mer

Projektbanken

Namn: Klusterutvärdering 2016/00739
Region: Sydsverige
Projektägare: Joakim Tranquist, Tranquist Utvärdering
Projektnummer: 2018/00497
Projektperiod: 2018-10-01 - 2020-06-30
Total projektbudget: 1 125 400
Beviljat ESF-stöd: 1 125 400
Kontaktperson: Joakim Tranquist
E-post: joakim@utvardering.se
Specifikt mål: 1.1
Namn: Språka
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: Vård- och omsorgsförvaltningen, Eskilstuna kommun, Ordinärt boende
Projektnummer: 2018/00083
Planerat antal deltagare: 600
Projektperiod: 2018-09-01 - 2021-03-31
Total projektbudget: 6 117 660
Beviljat ESF-stöd: 4 581 746
Kontaktperson: Helena Lundin
E-post: helena.lundin@eskilstuna.se
Specifikt mål: 1.1
Namn: Smart Kompetens för Industrin
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: Region Östergötland, Region Östergötland
Projektnummer: 2018/00082
Planerat antal deltagare: 4649
Projektperiod: 2018-09-01 - 2020-08-31
Total projektbudget: 101 349 479
Beviljat ESF-stöd: 76 011 660
Kontaktperson: Lars-Inge Jonsson
E-post: lars.i.jonsson@regionostergotland.se
Specifikt mål: 1.1
Namn: Kompetenssamverkan Teknik
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: Region Sörmland, Region Sörmland
Projektnummer: 2017/00395
Planerat antal deltagare: 2
Projektperiod: 2018-03-13 - 2020-06-30
Total projektbudget: 3 977 000
Beviljat ESF-stöd: 3 977 000
Kontaktperson: Camilla Neudorfer
E-post: camilla.neudorfer@regionsormland.se
Specifikt mål: 1.2
Namn: GoDig
Region: Sydsverige
Projektägare: Östra Göinge kommun, Kommunledningskontoret
Projektnummer: 2017/00426
Planerat antal deltagare: 783
Projektperiod: 2018-03-01 - 2020-02-29
Total projektbudget: 6 357 608
Beviljat ESF-stöd: 4 206 947
Kontaktperson: Kaj Hansson
E-post: kaj.hansson@ostragoinge.se
Specifikt mål: 1.1
Namn: Effektivare validering
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: Region Örebro län, Förvaltningen regional utveckling
Projektnummer: 2017/00387
Planerat antal deltagare: 15
Projektperiod: 2018-03-01 - 2020-02-28
Total projektbudget: 3 696 054
Beviljat ESF-stöd: 3 696 054
Kontaktperson: Jan Carlsson
E-post: jan.carlsson@regionorebrolan.se
Specifikt mål: 1.2