information (1)
Cookies

Den här hemsidan använder cookies för att säkerställa bästa möjliga upplevelse på vår webb. Genom att använda denna webbplats förutsätter vi att du godkänner att vi sparar cookies på din enhet.

Lär dig mer

Projektbanken

Namn: MIA Mobilisering inför Arbete
Region: Stockholm
Projektägare: Samordningsförbundet Östra Södertörn, Samordningsförbundet Östra Södertörn
Projektnummer: 2016/00403
Planerat antal deltagare: 2500
Projektperiod: 2016-12-01 - 2020-08-31
Total projektbudget: 136 883 875
Beviljat ESF-stöd: 91 752 514
Kontaktperson: Annica Falk
E-post: annica.falk@haninge.se
Specifikt mål: 2.3
Namn: Sverige bygger nytt
Region: Stockholm
Projektägare: Arbetsförmedlingen, Arbetsförmedlingen Arbetsgivarcenter
Projektnummer: 2016/00238
Planerat antal deltagare: 900
Projektperiod: 2016-09-01 - 2019-12-31
Total projektbudget: 69 461 828
Beviljat ESF-stöd: 30 082 024
Kontaktperson: Christoffer Starkhammar Haagel
E-post: christoffer.starkhammar@arbetsformedlingen.se
Specifikt mål: 2.1
Namn: UngKOMP 2016/2017
Region: ESF Nationellt
Projektägare: Arbetsförmedlingen, Arbetsförmedlingen
Projektnummer: 2016/00106
Planerat antal deltagare: 5000
Projektperiod: 2016-02-29 - 2018-06-30
Total projektbudget: 258 815 694
Beviljat ESF-stöd: 143 178 291
Kontaktperson: Carolina Gianola
E-post: carolina.gianola@arbetsformedlingen.se
Specifikt mål: 2.2
Namn: POINT
Region: Västsverige
Projektägare: Sjuhärads samordningsförbund, Sjuhärads samordningsförbund
Projektnummer: 2015/00761
Planerat antal deltagare: 900
Projektperiod: 2016-02-01 - 2019-01-31
Total projektbudget: 45 847 658
Beviljat ESF-stöd: 30 917 258
Kontaktperson: Anna Fagefors
E-post: anna.fagefors@sjuharadssamordningsforbund.se
Specifikt mål: 2.3
Namn: Ung i Gävleborg
Region: Norra Mellansverige
Projektägare: Region Gävleborg, Arbetsmarknad och kompetens
Projektnummer: 2015/00646
Planerat antal deltagare: 1236
Projektperiod: 2016-02-01 - 2019-06-30
Total projektbudget: 68 320 536
Beviljat ESF-stöd: 45 511 728
Kontaktperson: Gabriella Eklund
E-post: gabriella.eklund@regiongavleborg.se
Specifikt mål: 3
Namn: ESI-support
Region: ESF Nationellt
Projektägare: Kontigo AB, Kontigo AB
Projektnummer: 2016/00252
Projektperiod: 2016-01-22 - 2018-11-30
Total projektbudget: 36 000 000
Beviljat ESF-stöd: 36 000 000
Kontaktperson: Anna Widmark
E-post: anna.widmark@kontigo.se
Specifikt mål: 1.1