Projektbanken

Namn: Studiespåret
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: Karlskoga, Skolförvaltningen Karlskoga Kommun
Projektnummer: 2020/00660
Planerat antal deltagare: 30
Projektperiod: 2021-02-01 - 2023-02-28
Total projektbudget: 5 991 254
Beviljat ESF-stöd: 2 842 822
Kontaktperson: Martina Augustsson
E-post: martina.augustsson@karlskoga.se
Specifikt mål: 2.1
Namn: LinkStep 2.0
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: AB Stångåstaden, Stångåstaden/LinkStep
Projektnummer: 2020/00666
Planerat antal deltagare: 150
Projektperiod: 2021-01-01 - 2023-01-31
Total projektbudget: 5 812 869
Beviljat ESF-stöd: 4 359 309
Kontaktperson: Lotta Nordesjö Dahm
E-post: lotta.dahm@stangastaden.se
Specifikt mål: 2.3
Namn: EGOS
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: Eskilstuna kommun, Lyktan
Projektnummer: 2020/00664
Planerat antal deltagare: 50
Projektperiod: 2021-01-01 - 2023-02-28
Total projektbudget: 5 880 670
Beviljat ESF-stöd: 4 410 670
Kontaktperson: Emma Larsson
E-post: emma.larsson7@eskilstuna.se
Specifikt mål: 2.3
Namn: Arena för alla
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: Karlskoga folkhögskola, Karlskoga folkhögskola
Projektnummer: 2020/00093
Planerat antal deltagare: 80
Projektperiod: 2020-09-15 - 2022-12-15
Total projektbudget: 9 909 823
Beviljat ESF-stöd: 4 657 761
Kontaktperson: Sofia Seger
E-post: sofia.seger@karlskogafhs.se
Specifikt mål: 2.3
Namn: Amazon
Region: Stockholm
Projektägare: Samordningsförbundet VärNa, Samordningsförbundet VärNa
Projektnummer: 2020/00240
Planerat antal deltagare: 75
Projektperiod: 2020-09-01 - 2023-02-28
Total projektbudget: 8 902 524
Beviljat ESF-stöd: 4 193 428
Kontaktperson: Kajal Akrawi
E-post: kajal.akrawi@finsamvarna.se
Specifikt mål: 2.3
Namn: Fogelstadkvinnor på 2020-talet
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: Viadidakt, Vuxnas lärande
Projektnummer: 2020/00081
Planerat antal deltagare: 30
Projektperiod: 2020-08-01 - 2022-12-31
Total projektbudget: 7 204 053
Beviljat ESF-stöd: 3 413 766
Kontaktperson: Anna-Lena Karlsson
E-post: anna-lena.karlsson@viadidakt.se
Specifikt mål: 2.3
Namn: MIKA YB
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: Katrineholms kommun, Service- och Teknikförvaltningen
Projektnummer: 2020/00083
Planerat antal deltagare: 45
Projektperiod: 2020-08-01 - 2022-12-31
Total projektbudget: 5 980 481
Beviljat ESF-stöd: 2 835 103
Kontaktperson: Kerstin Thuresson
E-post: kerstin.thuresson@katrineholm.se
Specifikt mål: 2.1
Namn: Grön kompetens - Livsmedel
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: AgroÖst ideell förening, AgroÖst
Projektnummer: 2020/00082
Planerat antal deltagare: 37
Projektperiod: 2020-07-01 - 2023-02-28
Total projektbudget: 6 158 582
Beviljat ESF-stöd: 2 921 656
Kontaktperson: Malin Myhrberg
E-post: malin.myhrberg@agroorebro.se
Specifikt mål: 2.1
Namn: Unga och nyanlända till jobb
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: Kumla kommun, Vuxenutbildningen/gymnasiet, Vuxenutbildningen/gymnasieskolan Kumla
Projektnummer: 2019/00085
Planerat antal deltagare: 50
Projektperiod: 2019-09-01 - 2022-06-30
Total projektbudget: 6 866 396
Beviljat ESF-stöd: 3 238 981
Kontaktperson: Rolf Östman
E-post: rolf.ostman@kumla.se
Specifikt mål: 2.1
Namn: Språka
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: Vård- och omsorgsförvaltningen, Eskilstuna kommun, Ordinärt boende
Projektnummer: 2018/00083
Planerat antal deltagare: 600
Projektperiod: 2018-09-01 - 2021-03-31
Total projektbudget: 6 117 660
Beviljat ESF-stöd: 4 581 746
Kontaktperson: Helena Lundin
E-post: helena.lundin@eskilstuna.se
Specifikt mål: 1.1
Namn: Allas rätt att vara med!
Region: Östra Mellansverige
Projektägare: Örebro Läns Idrottsförbund, Örebro läns idrottsförbund
Projektnummer: 2016/00210
Planerat antal deltagare: 500
Projektperiod: 2016-09-01 - 2018-08-31
Total projektbudget: 5 981 439
Beviljat ESF-stöd: 4 475 041
Kontaktperson: Margareta Johansson
E-post: margareta.johansson@olif.se
Specifikt mål: 1.1