Stort intresse för kompetensförsörjning i Västsverige

19 maj 2025
Region
Västsverige

Utmaningarna kring kompetensförsörjning är stora i hela landet – inte minst för mindre kommuner i glesbygdsområden. Som en del av kampanjen Europa i min region arrangerade Svenska ESF-rådet i Västsverige ett seminarium med fokus på hur Socialfondsprojekt kan användas som verktyg för att möta dessa utmaningar.

Seminariet samlade drygt 20 deltagare från tolv kommuner i Västra Götaland och Halland. På plats fanns bland andra representanter från Töreboda kommun, som delade med sig av erfarenheter från sitt projekt Tecken på säkerhet. Seminariet avslutades med ett panelsamtal där även projektledare från Falkenberg, Svenljunga och Tranemo medverkade.

Ett återkommande budskap i samtalet var vikten av förankring – både internt och politiskt. Töreboda betonade särskilt att tidigt engagemang från ledningen skapar legitimitet för projektet. Paneldeltagarna lyfte även fram hur mindre organisationer, med tätare kontaktvägar mellan förvaltningar och beslutsfattare, ofta har goda förutsättningar att skapa den förankring som krävs.

En grupp människor som sitter runt ett bord.
I bild från vänster: Mathilda Hagerud ESF-rådet, Susanne Thaler Falkenberg kommun, Anna Pettersson Svenljunga Kommun, Teresia Granlund Tranemo Kommun, Joakim Stier Töreboda Kommun

Flera betonade också betydelsen av en nära dialog med ESF-rådets samordnare under hela projekttiden. Eftersom ett flerårigt projekt ofta utvecklas under resans gång, kan förändrade omständigheter, nya behov och lärdomar påverka både inriktning och arbetssätt. Här är stödet från ESF-rådet ofta avgörande.
Bland de konkreta tips som delades fanns uppmaningen att tänka igenom projektets indikatorer redan innan ansökan – för att säkerställa att de är möjliga att följa upp och verkligen speglar de resultat som ska uppnås. Samverkan med andra EU-projekt nämndes också som en framgångsfaktor, liksom att tidigt planera för hur projektets resultat kan implementeras i den ordinarie verksamheten. En sådan ambition stärker projektets legitimitet och ökar chansen till långsiktig effekt, även om personal eller ledning skulle bytas ut.

Panelen pekade också på positiva bieffekter som uppstått i kölvattnet av projekten – bland annat ökad kompetens om målgruppens behov, ett starkare fokus på inkludering och en mer sammanhållen syn på jämställdhet inom kommunernas verksamheter.

Flera av de deltagande kommunerna uttryckte efter seminariet intresse för att söka medel i kommande utlysningar och visade intresse för projektidémöten. Seminariets innehåll och erfarenheter förväntas bidra till en ökad geografisk spridning av socialfondsprojekt i Västsverige och därmed till stärkt kapacitet att möta kompetensförsörjningsutmaningarna i hela regionen.