Spridningskonferens i Alvesta – Hur använda erfarenheter från socialfondsprojekt till det nya ESF+

Under vår spridningskonferens i Alvesta den 24 november får du möjlighet att höra mer om ESF+ och vilka insatser kan finansieras med hjälp av fonden. Våra socialfondsprojekt inom programområde 2 kommer att presentera sina resultat och ge inspiration till nya projektidéer inom området. Förmiddagen avslutas med en föreläsning om den framgångsrika BIP-metoden.

08.30 Registrering och förmiddagskaffe
09.00 Introduktion
09.10 ESF+
09.30 Socialfondsprojekt presenterar sina resultat
11.30 BIP-metoden, kan välfärdens förhållningssätt påverka individens chanser att få arbete? En föreläsning av Fredrik Tågsjö, verksamhetsutvecklare på Samordningsförbundet i Halland.
12.30 Lunch

Målgrupp: spridningskonferensen riktar sig till dig som arbetar med individer (vuxna och unga) som befinner sig i utanförskap eller riskerar att hamna i utanförskap.  Vi vänder oss till alla yrkesgrupper samt politiker.

Anmälan: Fyll i formuläret nedan.  Max 60 deltagare, först till kvar principen gäller.

Sista anmälningsdatum har passerats för detta event.

Tid: torsdag 24 november kl. 08:30–12:30

Sista anmälningsdatum: 2022-11-17

Max antal deltagare: 60

Antal anmälda deltagare: 41