Logotyp på utskrifter

Stäng

3 december - Webbinarium om fattigdom i dagens Sverige

Mer information och anmälan.

Utsedda Ledamöter

Strukturfondspartnerskapet Stockholm

Regeringen har utsett Charlotte Broberg (M) att som ordförande leda partnerskapet.

 

Region Stockholm och kommuner

Andrea Ström (M) Stockholms stad andrea.strom@stockholm.se
Tobias Nässén (M) Region Stockholm tobias.nassen@sll.se
Fredrik Kjos (M) Upplands-Bro kommun Fredrik.Kjos@upplands-bro.se 
Daniel Forslund (L) Region Stockholm daniel.forslund@sll.se
Michaela Haga (C)  Region Stockholm michaela.haga@sll.se
Lars Bryntesson (S) Region Stockholm Lars.bryntesson@sll.se
Meeri Wasberg (S) Haninge kommun Meeri.wasberg@haninge.se
Robert Johansson (S) Region Stockholm robert.m.johansson@sll.se 
Anders Göransson (S) Stockholm stad anders_goransson@telia.com
Eva Pethrus (MP) Täby kommun eva.pethrus@gmail.com
Bekir Uzunel (V) Region Stockholm bekir.uzunel@skrbyra.se

 

Arbetsmarknadens organisationer, ledamöter

Nicklas Nilsson LO nicklas.nilsson@fastighets.se
Stina Hamberg SACO stina.hamberg@dik.se
vakant KFO  
Stefano Giangiacomo TCO Stefano.Giangiacomo@mtrstockholm.se 

 

Statliga myndigheter, ledamöter

Anna Conzen Länsstyrelsen anna.conzen@lansstyrelsen.se
Lotta Lilja Thörnblad Försäkringskassan lotta.liljathornblad@forsakringskassan.se
Jean Passchier Arbetsförmedlingen jean.passchier@arbetsformedlingen.se  
Carina Lundberg Uudelepp RUA/Region Stockholm carina.lundberg-uudelepp@sll.se
Hanna Wiik RUA/Region Stockholm hanna.wiik@sll.se

 

Universitet, näringsliv, intresseorganisationer/föreningar, ledamöter

Mikael Östling KTH mostling@kth.se
Kjell Johansson Coompanion Stockholm kvalitetspartner@telia.com 
Bengt Bengtsson Företagarna i Sockholms län Bengt.Bengtsson@foretagarna.se

 

Ersättare

Magnus Engberg Försäkringskassan magnus.engberg@forsakringskassan.se
Jessica Andersson RUA/Region Stockholm jessica.m.andersson@sll.se 
Inger Starheim Lagerquist RUA/Region Stockholm inger.starheim-lagerquist@sll.se
Anders Nordborg Länsstyrelsen    Anders.Nordborg@lansstyrelsen.se
Göran Sundström Universitet  goran.sundstrom@statsvet.su.se 
vakant Funktionsrätt (tid. HSO)  
vakant Arbetsförmedlingen   
Andreas Strand TCO andreas.strand@stockholm.polisforbundet.se 
Johanna Alm Dahlin SACO johanna.alm.dahlin@dik.se

 

 

Strukturfondspartnerskapets organisation och ledamöter.

Kontakt till Strukturfondspartnerskapets sekretariat

Region Stockholm

Helga Levin, huvudsekreterare 

 

 

Strukturfondspartnerskapet Region Stockholm    

 

 

Besöksadress: Norra Stationsgatan  69

Postadress: Box 22550, 104 22 Stockholm

Telefon: 08-737 25 00

E-post: helga.levin@sll.se