Institutet för Framtidsstudier driver sedan den 1 februari 2012 det tematiska projektet Tema Integration i Arbetslivet (TIA). TIA ska samla in erfarenheter, lärdomar och resultat från projekt finansierade av Europeiska socialfonden, i syfte att identifiera och sprida metoder för arbetslivsintegrering som ger positiva effekter för grupper som står långt ifrån arbetsmarknaden. De målgrupper som framförallt omfattas av temagruppens arbete under det här första året är individer med utländsk bakgrund.
Bakgrund till projektet
Den Europeiska socialfonden stödjer projekt som främjar kompetensutveckling och syftar till att inkludera marginaliserade grupper på arbetsmarknaden. Svenska ESF-rådet har ansvar för de svenska programmen, som sedan 2007 varit ungefär 4 000 till antalet och omfattat över 315 000 deltagare.
Flera utvärderingar har visat att Europeiska socialfonden har finansierat många bra projekt genom åren, men att det har varit svårt att tillvarata resultaten och de goda erfarenheterna från de olika projekten. Därför finansierar svenska ESF-rådet numera fem stycken temagrupper som ska ta fram, analysera och systematisera resultat från projekten så att de kan åstadkomma en mer långsiktig förändring och på en högre nivå än vad de enskilda projekten har möjlighet att göra själva. TIA på Institutet för Framtidsstudier är en av dessa temagrupper.
Forskning
Tidigare drevs TIA av forskningsinstitutet REMESO vid Linköpings Universitet, där analysarbetet framförallt hade en kvalitativ inriktning. För att komplettera och fördjupa deras arbete, kommer analysarbetet på Institutet för Framtidsstudier huvudsakligen att ha en kvantitativ inriktning.
Effekterna av programdeltagande kommer bland annat att skattas genom att deltagare i projekt som fått socialfondsanslag jämförs med kontrollgrupper som inte deltagit i något ESF-relaterat projekt. Skillnader mellan dessa projekt- och kontrollgrupper vad gäller övergång till subventionerat eller osubventionerat arbete, arbetsmarknadsutbildning eller studier kommer att analyseras. Därigenom blir det möjligt att uttala sig om projektens faktiska effekter och identifiera vilka metoder för arbetslivsintegration som ser ut att fungera bättre än andra.
Men för att dessa effektutvärderingar ska kunna genomföras, krävs ett gediget förarbete. Därför kommer TIA att under 2012 göra en detaljerad kartläggning av de socialfondsfinansierade projekten genom enkäter, intervjuer och deltagande observationer. Syftet är bland annat att identifiera vilka olika typer av metoder för arbetslivsintegration som används i de olika projekten, på vilket sätt projekten skiljer sig från programverksamheten i Arbetsförmedlingens ordinarie utbud till arbetssökande och om vissa metoder ser ut att fungera bättre för vissa grupper av deltagare än andra.
Samverkan
I temagruppens uppdrag ingår att samverka med aktörer på såväl nationell som europeisk nivå. En referensgrupp har tillsats för att fungera som en kritisk referens till temagruppens verksamhet i frågor om inriktning, strategi och policy. Dessutom ska referensgruppen bidra till att vidga diskussionen om utformningen av den aktiva arbetsmarknadspolitiken och stödja temagruppen i det strategiska påverkansarbetet.
Referensgruppen består i dagsläget av representanter från statliga myndigheter såsom Arbetsförmedlingen, Arbetsmarknadsdepartementet, Ungdomsstyrelsen och Institutet för Arbetsmarknadspolitisk Utvärdering (IFAU). Det kommunala perspektivet finns representerat genom Sveriges Kommuner och Landsting (SKL) och Malmö stad. Dessutom representeras den politiska sfären av representanter från respektive block i den svenska riksdagen.
Kontakt
Ryszard Szulkin
Projektledare Temagruppen Integration i Arbetslivet
08 – 402 12 21/ 0765 – 401 229
ryszard.szulkin@iffs.se
Clara Lindblom
Forskningsassistent Temagruppen Integration i Arbetslivet
08-402 12 43/ 0765-40 12 14
clara.lindblom@iffs.se