Svenska ESF-rådet i Almedalen 2012
Under årets Almedalsvecka finns Svenska ESF-rådet på plats den 2 – 5 juli där vi arrangerar 17 seminarier.
Seminarierna spänner över alla delar av vår verksamhet: Europeiska socialfonden och Europeiska integrationsfonden, den sociala dimensionen inom EU:s strategi för Östersjöregionen och det Europeiska temaåret för aktivt åldrande och solidaritet mellan generationerna 2012.
Våra seminarier äger i huvudsak rum i Donnerska husets trädgård.
Seminarier om integration, utanförskap och ungdomsarbetslöshet
Vårt program inleds på måndagen 2/7 kl 15.00 med ett seminarium som handlar om integration och social inkludering. Jasenko Selimovic, statssekreterare på Integrationsdepartementet, kommer för att berätta om regeringens nya integrationspolitiska strategi som officiellt läggs fram i höst. Därefter följer en diskussion om framtidens integrationspolitik.
På tisdagen den 3/7 börjar vi med frukostseminariet: ”Hur ska fler få plats på arbetsmarknaden och vilket ansvar har olika aktörer – Nya vägar och nya idéer”, där vi frågar arbetsmarknadens parter, frivilligorganisationerna och myndigheterna Arbetsförmedlingen och Försäkringskassan vad som måste göras. På plats finns företrädare för dessa aktörer samt statssekreterare Bettina Kashefi, Arbetsmarknadsdepartementet, som kommenterar och berättar om vad regeringen kommer att göra för att fler ska få plats på arbetsmarknaden.
I samarbete med socialfondens temagrupper och processtöd arrangerar vi seminarier som: ”Vem gömmer sig bakom procenten? Debatt om ungdomsarbetslöshetens vara eller icke vara”, ”Sociala företag fixar jobben! Men när fattar politikerna beslut?”, ”Framtidens kompetensförsörjning – behövs en ny svensk modell för lärande på arbetsplatser” och ”Hur vet vi om arbetsmarknadspolitiken verkligen fungerar?”.
Se hela seminarieprogrammet.
(Klicka på länken under respektive seminarium för utförligare beskrivning)
Integrationsfondens årliga event - i år i Almedalen!
Välkomna till Donnerska husets trädgård kl. 8.30-10.00 den 5 juli, där vi arrangerar frukostseminariet: ”Ungas delaktighet i integrationsarbetet - dekoration eller reellt inflytande?” Läs mer.
Kom och träffa oss i fruktståndet på Donners plats!
Utöver seminarierna i Donnerska husets trädgård kommer ni att kunna besöka oss i en utställningsmonter på torget framför Donnerska huset.
Där kommer vi ställa upp ett fruktstånd där vi bjuder på frukt och juice under parollen: ”Tid att skörda frukterna av Europeiska socialfonden”.
När vi nu närmar oss slutet av programperioden för Europeiska socialfonden har vi tillsammans med socialfondens temagrupper och processtöd samlat ihop en stor mängd erfarenheter och kunskaper om lösningar, metoder och arbetssätt som testats och implementerats av omkring 2 000 socialfondsprojekt runt om i landet.
Vi kommer till Almedalen för att berätta om detta och om hur resultaten från Socialfonden kan bidra till att utveckla svensk arbetsmarknadspolitik.
I fruktståndet kommer ni även kunna träffa representanter för Europeiska integrationsfonden, temaåret 2012 och vårt arbete inom Östersjöstrategin.
Frågor kan ställas till Rickard Ruhngård på Svenska ESF-rådet,
e-post: fornamn.efternamn@esf.se (å ersätts med a)